X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Wojciech Kilar nie wyobrażał sobie urodzin poza Jasną Górą"

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 08:43
- Spotkaliśmy się po raz pierwszy w 1981 r. podczas tzw. jasnogórskiego pleneru malarskiego. Poczułem, że to miejsce jest mu bliskie. Zaproponowałem, żeby przyjechał tu na swoje kolejne urodziny. Ujrzałem błysk w jego oku i padła odpowiedź: "Tak, chętnie" - mówił w Dwójce Zdzisław Sowiński, przyjaciel Wojciecha Kilara.
Audio
  • Urodzinowe pielgrzymki Wojciecha Kilara (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Kompozytor Wojciech Kilar podczas mszy świętej w 77. rocznicę urodzin kompozytora na Jasnej Górze w Kaplica Matki Bożej (2009 r.)
Kompozytor Wojciech Kilar podczas mszy świętej w 77. rocznicę urodzin kompozytora na Jasnej Górze w Kaplica Matki Bożej (2009 r.)Foto: Waldemar Deska/PAP

wgKawki-2182.JPG
"To, co najpiękniejsze… Wiosna". Muzyka filmowa Kilara

We wtorek (17.07) minęła 86. rocznica urodzin zmarłego 5 lat temu Wojciecha Kilara. Przez wiele lat miał zwyczaj spędzać ten dzień na Jasnej Górze. Okrągłym jubileuszom wybitnego kompozytora: siedem- i osiemdziesięciolecia towarzyszyły wystawy fotografii i koncerty.

- Przyjeżdżał znacznie wcześniej przed mszą. Brałem klucze do pokoju kardynalskiego, witałem go tu razem z zakonnikami: ojcem Golonką albo ojcem Sebastianem. Następnie udawał się do pokoju kardynalskiego, który stawał się na ileś tam godzin jego rezydencją. Chociaż kiedyś spędził w nim wiele tygodni pisząc utwór "Angelus" - wspominał Zdzisław Sowiński, częstochowski reżyser i fotografik.

Przewodnikiem po najważniejszych dla Wojciecha Kilara miejscach w klasztorze i bazylice jasnogórskiej był w czasie audycji również ojciec Sebastian Matecki.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: o. Sebastian Matecki, Zdzisław Sowiński (reżyser, fotografik)

Data emisji: 18.07.2018

Godzina emisji: 22.45

pg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojciech Kilar: wiele okazji w życiu zaprzepaściłem

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 14:15
- Jestem pracowity w pisaniu muzyki, ale już w jej propagowaniu bywam strasznie leniwy - mówił Wojciech Kilar w rozmowie, którą przypomnieliśmy w Dwójce w drugą rocznicę śmierci znakomitego kompozytora.
rozwiń zwiń