"Szwajcarska chatka". Premiera opery Stanisława Moniuszki po blisko dwustu latach

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 16:06
- Pracując nad orkiestracją starałem się zachować pewien idiom, nawet nie tyle moniuszkowski, bo na dobrą sprawę nie wiemy, jakby Moniuszko chciał to zorkiestrować w roku np. 1840 - mówił w Dwójce Maciej Prochaska, który z zachowanego wyciągu fortepianowego opery "Szwajcarska chatka" zrekonstruował i opracował partyturę.
Audio
  • Nowe życie nieznanej opery Stanisława Moniuszki (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Portret Stanisława Moniuszki
Portret Stanisława MoniuszkiFoto: Polona.pl/domena publiczna

Opera, prawdopodobnie pierwsza w dorobku Stanisława Moniuszki, powstała podczas trzyletnich studiów kompozytora w Berlinie pod koniec lat 30. XIX wieku. Odnalazł ją w zbiorach Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego Grzegorz Zieziula z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

W piątek 16 listopada w Warszawskiej Operze Kameralnej odbyła się premiera nigdy niewykonywanego dzieła. Ponieważ odnaleziono tylko wyciąg fortepianowy utworu, bez partytury, na potrzeby tej produkcji partyturę zrekonstruował i opracował Maciej Prochaska. A przygotowując premierę utwór – w odtworzonej szacie brzmieniowej – jako pierwszy obejrzał dyrygent Stanisław Rybarczyk, który poprowadził premierę w WOK.

Wszyscy trzej opowiadali o "Szwajcarskiej chatce" w audycji. W nagraniu również o przygotowanym przez WOK  wodewilu Moniuszki pt. "Nocleg w Apeninach".

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotowała: Beata Stylińska-Rogala

Goście: Grzegorz Zieziula z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk (Instytut Sztuki PAN), Maciej Prochaska (muzykolog), Stanisław Rybarczyk (dyrygent)

Data emisji: 19.11.2018

Godzina emisji: 15.00

pg


Czytaj także

Neil Shicoff: nigdy nie jest się solistą

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2016 15:00
- Zawsze jest jakiś zespół: dyrygent, orkiestra, reżyser, producent, inni śpiewacy. To wszystko musi do siebie pasować - podkreślał znakomity śpiewak i pedagog, nowy dyrektor Teatru Michajłowskiego w Petersburgu oraz juror IX Konkursu Moniuszkowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tina Gorina: porusza mnie postać Halki

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2018 13:50
- Nie znałam wcześniej tego dzieła i kiedy zobaczyłam "Halkę" po raz pierwszy, było to dla mnie jak objawienie - mówiła w Dwójce odtwórczyni tytułowej roli w operze Moniuszki na festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń