X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Szwajcarska chatka". Premiera opery Stanisława Moniuszki po blisko dwustu latach

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 16:06
- Pracując nad orkiestracją starałem się zachować pewien idiom, nawet nie tyle moniuszkowski, bo na dobrą sprawę nie wiemy, jakby Moniuszko chciał to zorkiestrować w roku np. 1840 - mówił w Dwójce Maciej Prochaska, który z zachowanego wyciągu fortepianowego opery "Szwajcarska chatka" zrekonstruował i opracował partyturę.
Audio
  • Nowe życie nieznanej opery Stanisława Moniuszki (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Portret Stanisława Moniuszki
Portret Stanisława MoniuszkiFoto: Polona.pl/domena publiczna

Opera, prawdopodobnie pierwsza w dorobku Stanisława Moniuszki, powstała podczas trzyletnich studiów kompozytora w Berlinie pod koniec lat 30. XIX wieku. Odnalazł ją w zbiorach Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego Grzegorz Zieziula z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

W piątek 16 listopada w Warszawskiej Operze Kameralnej odbyła się premiera nigdy niewykonywanego dzieła. Ponieważ odnaleziono tylko wyciąg fortepianowy utworu, bez partytury, na potrzeby tej produkcji partyturę zrekonstruował i opracował Maciej Prochaska. A przygotowując premierę utwór – w odtworzonej szacie brzmieniowej – jako pierwszy obejrzał dyrygent Stanisław Rybarczyk, który poprowadził premierę w WOK.

Wszyscy trzej opowiadali o "Szwajcarskiej chatce" w audycji. W nagraniu również o przygotowanym przez WOK  wodewilu Moniuszki pt. "Nocleg w Apeninach".

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotowała: Beata Stylińska-Rogala

Goście: Grzegorz Zieziula z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk (Instytut Sztuki PAN), Maciej Prochaska (muzykolog), Stanisław Rybarczyk (dyrygent)

Data emisji: 19.11.2018

Godzina emisji: 15.00

pg


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Neil Shicoff: nigdy nie jest się solistą

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2016 15:00
- Zawsze jest jakiś zespół: dyrygent, orkiestra, reżyser, producent, inni śpiewacy. To wszystko musi do siebie pasować - podkreślał znakomity śpiewak i pedagog, nowy dyrektor Teatru Michajłowskiego w Petersburgu oraz juror IX Konkursu Moniuszkowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tina Gorina: porusza mnie postać Halki

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2018 13:50
- Nie znałam wcześniej tego dzieła i kiedy zobaczyłam "Halkę" po raz pierwszy, było to dla mnie jak objawienie - mówiła w Dwójce odtwórczyni tytułowej roli w operze Moniuszki na festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń