Europa Środkowo-Wschodnia na festiwalu Eufonie

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2018 14:06
W audycji mówiliśmy o rozpoczynającym się 23 listopada I Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie.
Audio
  • Zapowiedź I Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Brian A Jackson

Europa Środkowo-Wschodnia – wspólnota regionalna krajów rozciągająca się od Bałkanów, po państwa bałtyckie, niekiedy poszerzana też o Skandynawię. To obszar, gdzie zderzają się kultury Wschodu i Zachodu, tworząc fascynujący tygiel różnorodnych wpływów.

Ta wielobarwność stała się inspiracją dla organizatorów nowego festiwalu muzycznego Eufonie, który rozpocznie się w Warszawie 23 listopada i potrwa do 1 grudnia. Program wydarzenia w sposób kompleksowy zaprezentuje obraz kultury muzycznej regionu Europy Środkowo-Wschodniej i zwróci uwagę słuchaczy na twórczość kompozytorów z Polski i krajów sąsiednich.

O tym, jak zrodziła się idea Eufonii, oraz co nas czeka podczas festiwalowego tygodnia opowiadali w audycji organizatorzy wydarzenia oraz artyści.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadziła: Milena Gąsienica

Data emisji: 22.11.2018

Godzina emisji: 15.00

jp/bch/pg

Czytaj także

Roxanna Panufnik: tym utworem chciałam podsumować więź z Polską

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2018 18:44
- Polska celebruje w tym roku stulecie odzyskania niepodległości, z kolei ja również obchodzę prywatny jubileusz – swoje 50. urodziny - i dlatego chciałam skomponować utwór, który podsumuje moją więź z Polską, jej kulturą muzyczną, który podkreśli moje polskie korzenie - mówiła brytyjska kompozytorka, córka Andrzeja Panufnika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Pendereckiego. Dawid Runtz: muzyka maestro od każdego wymaga wysokiej sprawności

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 10:24
- W całej twórczości Krzysztofa Pendereckiego znajdziemy pewne problemy wykonawcze. Nie tylko dla dyrygenta i instrumentalistów. Jest to taki rodzaj muzyki, który od wszystkich wykonawców wymaga wysokiej sprawności, i technicznej, i takiej swobody w poruszaniu się w materii, jaką jest muzyka współczesna - mówił w Dwójce dyrygent.
rozwiń zwiń