Czynszówka. Tam toczyło się życie służących

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 15:00
- Architektura secesyjna odzwierciedlała podziały społeczne. Zamożni mieszkańcy i ich goście wchodzili do kamienicy czynszowej frontową klatką schodową, służba zaś wyłącznie klatkami kuchennymi w oficynach - mówił w Dwójce historyk i varsavianista Adrian Sobieszczański. 
Audio
  • Tam, gdzie toczyło się życie służących (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne/shutterstock.com

W audycji odbyliśmy spacer po przedwojennej warszawskiej kamienicy, by opowiedzieć o życiu kobiet z najniższego szczebla hierarchii służby domowej, którym Joanna Kuciel-Frydryszak poświęciła swoją książkę "Służące do wszystkiego".

- W kamienicach czynszowych, które miały kilka podwórzy, im dalej było od frontu, tym ciaśniej i biedniej się żyło. Służba była rekrutowana ze wsi, najczęściej przeludnionej. Służące dostawały marną zapłatę, ale dla nich była wybawieniem od nędzy. Miały mieszkanie u swoich państwa, ale najczęściej były to nisze w ścianie kuchni, gdzie stawiano łóżko z siennikiem. Ich jedynym majątkiem był kufer z ubraniami mieszczący się pod tym łóżkiem - opowiadał Adrian Sobieszczański.

Jak wyglądało życie służących w kamienicach czynszowych? Jakich zasad musiały przestrzegać, co im było wolno, a co było niedopuszczalne? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Data emisji: 12.12.2018

Godzina emisji: 15.00

mko/bch


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od euforii do smutku, czyli teatr warszawski po wojnie

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 11:00
- Gdy Warszawa została wyzwolona spod okupacji niemieckiej, artyści powrócili tutaj bardzo szybko. Wielu miało możliwość, by osiedlić się w Łodzi lub innych mniej zniszczonych miastach, ale oni uważali, że to stolica jest ich miejscem i właśnie tutaj chcą być – powiedział dziennikarz Dwójki Tomasz Mościcki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Big Book Festival wraca do początku

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 21:00
W "Wybieram Dwójkę" zapowiedzieliśmy największy międzynarodowy festiwal książki w Warszawie. Big Book Festival (23-25 czerwca) odbywa się w tym roku pod hasłem "powrót do początku/back to beginning".
rozwiń zwiń