X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czynszówka. Tam toczyło się życie służących

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 15:00
- Architektura secesyjna odzwierciedlała podziały społeczne. Zamożni mieszkańcy i ich goście wchodzili do kamienicy czynszowej frontową klatką schodową, służba zaś wyłącznie klatkami kuchennymi w oficynach - mówił w Dwójce historyk i varsavianista Adrian Sobieszczański. 
Audio
  • Tam, gdzie toczyło się życie służących (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne/shutterstock.com

W audycji odbyliśmy spacer po przedwojennej warszawskiej kamienicy, by opowiedzieć o życiu kobiet z najniższego szczebla hierarchii służby domowej, którym Joanna Kuciel-Frydryszak poświęciła swoją książkę "Służące do wszystkiego".

- W kamienicach czynszowych, które miały kilka podwórzy, im dalej było od frontu, tym ciaśniej i biedniej się żyło. Służba była rekrutowana ze wsi, najczęściej przeludnionej. Służące dostawały marną zapłatę, ale dla nich była wybawieniem od nędzy. Miały mieszkanie u swoich państwa, ale najczęściej były to nisze w ścianie kuchni, gdzie stawiano łóżko z siennikiem. Ich jedynym majątkiem był kufer z ubraniami mieszczący się pod tym łóżkiem - opowiadał Adrian Sobieszczański.

Jak wyglądało życie służących w kamienicach czynszowych? Jakich zasad musiały przestrzegać, co im było wolno, a co było niedopuszczalne? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Data emisji: 12.12.2018

Godzina emisji: 15.00

mko/bch


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od euforii do smutku, czyli teatr warszawski po wojnie

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 11:00
- Gdy Warszawa została wyzwolona spod okupacji niemieckiej, artyści powrócili tutaj bardzo szybko. Wielu miało możliwość, by osiedlić się w Łodzi lub innych mniej zniszczonych miastach, ale oni uważali, że to stolica jest ich miejscem i właśnie tutaj chcą być – powiedział dziennikarz Dwójki Tomasz Mościcki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Big Book Festival wraca do początku

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 21:00
W "Wybieram Dwójkę" zapowiedzieliśmy największy międzynarodowy festiwal książki w Warszawie. Big Book Festival (23-25 czerwca) odbywa się w tym roku pod hasłem "powrót do początku/back to beginning".
rozwiń zwiń