Z książką od dzieciństwa, czyli Wielka Liga Czytelników

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 10:51
- Studiowałem bibliotekoznawstwo, więc czytanie było mi bliskie. Grałem też amatorsko w piłkę nożną i chciałem te dwie pasje połączyć. Stąd wzięła się Wielka Liga Czytelników – mówił w Dwójce Janusz Piter, koordynator konkursu.
Audio
  • Wielka Liga Czytelników (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Plakat konkursu
Plakat konkursuFoto: mat. promocyjne

Z badania Biblioteki Narodowej wynika, że 38 procent Polaków czyta co najmniej jedną książkę rocznie. Dzieci ze szkoły podstawowej nr 1 w Katowicach nie wiedzą, czym jest statystyka, ale potrafią czytać i chętnie to robią. Nawyk czytania wpajają im nauczyciele, bibliotekarze i organizatorzy konkursu Wielka Liga Czytelników.

- Dzieci pożyczają książkę i dostają do niej test z pytaniami. Chodzi o to, żeby czytały ze zrozumieniem, by powracały do tekstu i wyszukiwały w nim informacje przy okazji rozwijając swoje słownictwo. Pierwsza część testu dotyczy treści samej książki, a druga rozumienia znaczenia użytych w niej słów - opowiadał Janusz Piter.

W styczniu rozpocznie się kolejny etap konkursu. Jego organizatorzy myślą o poprawieniu statystyk związanych z czytelnictwem, ale przede wszystkim czytanie jest ich wielką pasją, którą zarazili uczestników ligi.

Czy rodzice nadal czytają dzieciom książki? Jak bardzo angażują się w ich udział w Wielkiej Lidze Czytelników? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Beata Kwiatkowska

Gość: Janusz Piter (koordynator konkursu) i Ewa Wilk (specjalista ds. promocji)

Data emisji: 19.12.2018

Godzina emisji: 15.00

mko/bch


Czytaj także

"Dostęp do kultury to fundamentalne prawo obywateli"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 15:50
- Wspieranie czytelnictwa to zadanie każdego państwa, które poważnie traktuje swoją misję wspólnotową i misję instytucji kulturalnych. Poziom i jakość czytelnictwa wpływa na jakość życia i funkcjonowanie obywateli w przestrzeni publicznej – mówił w Dwójce Krzysztof Koehler.
rozwiń zwiń