X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Książka nie kojarzy się z dorosłością. I to jest problem"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 11:49
- Nasze badania pokazują, że w rodzinach, w których rodzice czytają, dzieci też będą czytać. Tam, gdzie się nie czyta, książkę kojarzy się tylko ze szkołą i razem z końcem szkoły, kończy się czytanie - mówił w Dwójce dr Tomasz Makowski.
Audio
  • Rola książek w życiu Polaków (Poranek Dwójki)

czytanie 1200.jpg
"Rynek książki sobie radzi. Martwmy się o kulturę czytania"

W "Poranku Dwójki" gościliśmy dyrektora Biblioteki Narodowej, z którym w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek rozmawialiśmy o raporcie dotyczącym czytelnictwa w Polsce, o miejscu książki w społeczeństwie oraz o warszawskim Kongresie Książki zaplanowanym w dniach 8-9 maja.

- Oczekiwanie czytelników, żeby biblioteka była otwarta przez cały dzień i również w weekend jest dziś niemal niemożliwe do zrealizowania ze względu na obsadę etatową placówek, która jest niezwykle skromna. Uzależniona jest od środków, które na ten cel mogą przeznaczyć samorządy i sytuacja się zmieni, jeśli wyasygnują one więcej pieniędzy na utrzymanie bibliotek – mówił gość Dwójki. 

W dalszej części spotkania przypomniał historię Biblioteki Narodowej, która była jedną z pierwszych placówek powstałych w XVIII wieku i jedną z największych w Europie.

- Powstała 270 lat temu i to było pierwsze jej otwarcie. Drugie miało miejsce po odzyskaniu niepodległości, a trzecie po zakończeniu II wojny światowej, kiedy wszystko trzeba było zaczynać niemal od początku. Mam nadzieję, że to się nie powtórzy a Biblioteka Narodowa ma przed sobą tylko świetlaną przyszłość – powiedział dr Tomasz Makowski. 

Jak wielka była skala zniszczenia zbiorów Biblioteki Narodowej, której dokonali Niemcy podczas ostatniej wojny? Jak wypada obecne czytelnictwo w Polsce na tle Europy? W jaki sposób dotrzeć skutecznie do tych, którzy nie kojarzą książki z czymś atrakcyjnym? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: dr Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej)

Data emisji: 8.05.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

mko/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Promocja polskiej kultury w brytyjskich bibliotekach

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 10:00
- Idea jest taka, żeby przy współpracy z samorządami w Wielkiej Brytanii, wprowadzić do tamtejszych bibliotek tytuły, które wiążą się z polską kulturą - o akcji "Polish Bookshelf Project" mówił w Dwójce Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rynek książki sobie radzi. Martwmy się o kulturę czytania"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 19:00
- W myśleniu o tym, jak zasilać czytelnictwo, warto się zastanowić, jak ono buduje nasze relacje - mówiła w Dwójce Paulina Wilk, współtwórczyni festiwalu Big Book.
rozwiń zwiń