"Książka nie kojarzy się z dorosłością. I to jest problem"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 11:49
- Nasze badania pokazują, że w rodzinach, w których rodzice czytają, dzieci też będą czytać. Tam, gdzie się nie czyta, książkę kojarzy się tylko ze szkołą i razem z końcem szkoły, kończy się czytanie - mówił w Dwójce dr Tomasz Makowski.
Audio
  • Rola książek w życiu Polaków (Poranek Dwójki)

czytanie 1200.jpg
"Rynek książki sobie radzi. Martwmy się o kulturę czytania"

W "Poranku Dwójki" gościliśmy dyrektora Biblioteki Narodowej, z którym w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek rozmawialiśmy o raporcie dotyczącym czytelnictwa w Polsce, o miejscu książki w społeczeństwie oraz o warszawskim Kongresie Książki zaplanowanym w dniach 8-9 maja.

- Oczekiwanie czytelników, żeby biblioteka była otwarta przez cały dzień i również w weekend jest dziś niemal niemożliwe do zrealizowania ze względu na obsadę etatową placówek, która jest niezwykle skromna. Uzależniona jest od środków, które na ten cel mogą przeznaczyć samorządy i sytuacja się zmieni, jeśli wyasygnują one więcej pieniędzy na utrzymanie bibliotek – mówił gość Dwójki. 

W dalszej części spotkania przypomniał historię Biblioteki Narodowej, która była jedną z pierwszych placówek powstałych w XVIII wieku i jedną z największych w Europie.

- Powstała 270 lat temu i to było pierwsze jej otwarcie. Drugie miało miejsce po odzyskaniu niepodległości, a trzecie po zakończeniu II wojny światowej, kiedy wszystko trzeba było zaczynać niemal od początku. Mam nadzieję, że to się nie powtórzy a Biblioteka Narodowa ma przed sobą tylko świetlaną przyszłość – powiedział dr Tomasz Makowski. 

Jak wielka była skala zniszczenia zbiorów Biblioteki Narodowej, której dokonali Niemcy podczas ostatniej wojny? Jak wypada obecne czytelnictwo w Polsce na tle Europy? W jaki sposób dotrzeć skutecznie do tych, którzy nie kojarzą książki z czymś atrakcyjnym? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: dr Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej)

Data emisji: 8.05.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

mko/bch

Czytaj także

Promocja polskiej kultury w brytyjskich bibliotekach

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 10:00
- Idea jest taka, żeby przy współpracy z samorządami w Wielkiej Brytanii, wprowadzić do tamtejszych bibliotek tytuły, które wiążą się z polską kulturą - o akcji "Polish Bookshelf Project" mówił w Dwójce Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rynek książki sobie radzi. Martwmy się o kulturę czytania"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 19:00
- W myśleniu o tym, jak zasilać czytelnictwo, warto się zastanowić, jak ono buduje nasze relacje - mówiła w Dwójce Paulina Wilk, współtwórczyni festiwalu Big Book.
rozwiń zwiń