Bharat Rang Mahotsav. Polski teatr na festiwalu w Indiach

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 15:00
- Było dla nas wielkim zaskoczeniem, że oglądając "Zemstę" publiczność w Indiach reaguje dokładnie tak samo, jak polscy widzowie. Wcześniej odczytano streszczenie sztuki i publiczność znała jej treść. Oczywiście istniała bariera językowa, ale odbierano emocje wyrażone grą aktorską - mówił w Dwójce Piotr Adam Półtorak, dyrektor teatru z Białegostoku.
Audio
  • Rozmowa o udziale Teatru Dramtycznego z Białegostoku w festiwalu w Indiach (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: mat. promocyjne

W audycji rozmawialiśmy o udziale Teatru Dramtycznego im. Aleksandra Węgierki w największym festiwalu teatralnym w Indiach. Polscy artyści prezentowali w tym roku "Zemstę" Aleksandra Fredry w New Delhi i w Dibrugarze (Assam).

- Kultura Indii jest dla nas oczywiście całkowicie odmienna, egzotyczna. Tam przeważa teatr formy i znacznie różni się od teatru europejskiego, ale między obiema wizjami spektakli scenicznych jest możliwy dialog. Wprowadzanie nowych, obcych elementów bardzo uatrakcyjnia przedstawienia - powiedział Piotr Adam Półtorak.

Opowieść o doznaniach polskich twórców w kontakcie z indyjską publicznością uzupełniła w audycji refleksja Amal Alany, wieloletniej rektor National School of Drama  (organizatora Festiwalu Mahotsav) na temat obecności polskiego teatru w Indiach.

Jak wielki wpływ na indyjski teatr wywarł Jerzy Grotowski? Czy polski teatr jest dla indyjskich aktorów egzotyczny? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotował: Krzysztof Renik

Data emisji: 20.03.2019

Godzina emisji: 15.00

mko/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Blecharz: o zbrodni w Rechnitz nie da się opowiedzieć słowami

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 11:00
- Wykorzystujemy sztuczną operową formę, żeby powyciągać z języka Elfriede Jelinek więcej znaczeń i go jeszcze odczłowieczyć - o spektaklu "Rechnitz. Opera - Anioł Zagłady" opowiadali w Dwójce kompozytor Wojciech Blecharz i reżyserka Katarzyna Kalwat.
rozwiń zwiń