Był taki szpital...

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 19:21
W audycji "Kwadrans bez muzyki" wysłuchaliśmy opowieści o nieistniejącym już Szpitalu Ujazdowskim – jednej z największych i najstarszych wojskowych placówek medycznych w Polsce.
Audio
  • Historia Szpitala Ujazdowskiego (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Szpital Ujazdowski 1917r.
Szpital Ujazdowski 1917r.Foto: POLONA

Przez lata Szpital Ujazdowski służył rannym i chorym żołnierzom oraz kształcił przyszłych lekarzy. Mieścił się przy ul. Górnośląskiej 45 w Warszawie, na terenie historycznego Ujazdowa - dawnej siedziby książąt mazowieckich i królów polskich. Ostatnim etapem historii szpitala był okres II wojny światowej. W placówce ratowano życie rannym i chorym, ukrywano osoby pochodzenia żydowskiego oraz ścigane przez Gestapo. W 1945 roku Szpital uległ rozwiązaniu.

O historii Szpitala Ujazdowskiego opowiadali Jerzy Izydorek, Bogdan Dobrzański oraz Krzysztof Królikowski - prezes Stowarzyszenia Dawny Szpital Ujazdowski.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotowała: Monika Pilch

Data emisji: 10.09.2019

Godzina emisji: 15.00

am

Czytaj także

Fort Mokotów. Wojskowo-radiowa przeszłość i drugie życie

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 15:54
- Bardzo długo, praktycznie do lat 80., to był teren wojskowy. Nie można było tu wejść, był zamknięty szlaban i ochrona wojskowa. Potem przekształciło się to w firmę "Zarat", która produkowała anteny nadawczo-zakłóceniowe - mówił w Dwójce Bogdan Milewski, administrator Fortu Mokotów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

List do powstańca

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 15:19
W audycji "Kwadrans bez muzyki" rozmawialiśmy o tym, jak komunikowali się warszawiacy po wybuchu powstania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest taka ulica…

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 19:32
Wincenty Michalczewski, oficer Wojska Polskiego, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Armii Krajowej, więzień obozów koncentracyjnych i Cichociemny. Jedna z ulic w Radomiu otrzymała jego imię.
rozwiń zwiń