Polskie Radio
Section05
Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie

Działali w tajemnicy. 83. rocznica pierwszego zrzutu cichociemnych na teren okupowanej Polski

W 83. rocznicę pierwszego zrzutu cichociemnych na teren okupowanej Polski odbyły się uroczystości przed pomnikiem żołnierzy tej formacji w Warszawie. Polscy żołnierze elitarnej jednostki szkolonej w Wielkiej Brytanii byli przeznaczeni do służby w szeregach Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, przypomniał szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Cichociemni Jan Józef Kasprzyk Wielka Brytania

Cichociemni. Pierwszy przerzut do okupowanej Polski

Nazywano ich cichociemnymi. 316 doskonale wyszkolonych spadochroniarzy. Przybywali nocą i byli uczeni zabijać po cichu. Wysyłani do najbardziej niebezpiecznych zadań na terenie okupowanej przez Niemców Polski, postępowali zgodnie z maksymą: "Wywalcz Polsce wolność lub zgiń".
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa Cichociemni Elżbieta Zawacka II wojna światowa Powstanie Warszawskie Stanisław Sosabowski Wielka Brytania HISTORIA historia Polski

Generał Nikodem Sulik. "Tata Ryś" z Armii Andersa

- Generał Nikodem Sulik przeszedł do historii jako dowódca legendarnej 5 Kresowej Dywizji Piechoty, krwawo i skutecznie walczącej na froncie włoskim, zwłaszcza pod Monte Cassino. Ale piękną żołnierską kartę swej biografii zapisał już znacznie wcześniej - mówił w audycji Polskiego Radia historyk dr Janusz Osica.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski I wojna światowa II wojna światowa armia Andersa Monte Cassino Nikodem Sulik

Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Gen. Władysław Sikorski rozpoczął odtwarzanie armii

Po klęsce kampanii wrześniowej 1939 roku żołnierze polscy kontynuowali walkę z Niemcami. We Francji powstał rząd polski. Jego premierem został gen. Władysław Sikorski, który podjął decyzję o odtworzeniu polskich sił zbrojnych na wychodźstwie. Wiosną 1940 roku to było już 80 tysięcy ludzi. Szlak bojowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie wiódł przez wiele krajów, przyniósł krwawe wyniszczające boje, ale i zwycięstwa.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Wojsko Polskie Władysław Sikorski Dorota Truszczak

Kazimierz Sosnkowski. Najwierniejszy żołnierz Rzeczpospolitej

Nawet na tle niezwykle barwnej galerii wojskowych i polityków pierwszej połowy XX wieku Sosnkowski jawi się jako postać nietuzinkowa. Człowiek, który przeszedł długą drogę od szefa sztabu I Kompanii Kadrowej, poprzez organizatora Wojska Polskiego, do Wodza Naczelnego, kierował się zawsze dobrem Polski, choć krępowały go ułomności własnego charakteru. 19 listopada mija 138. rocznica urodzin generała.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA I wojna światowa II RP II Rzeczpospolita II wojna światowa Józef Piłsudski Kazimierz Sosnkowski POLSKA Warszawa wojsko emigracja

Anders, Maczek, Sosabowski. Jak odebrano im obywatelstwo

Przez sześć lat wyżsi oficerowie Polskich Sił Zbrojnych walczyli poza okupowaną ojczyzną. Wywiązywali się z sojuszniczych obowiązków i podtrzymywali na duchu podwładnych. Nagrodą było dla nich odsądzenie od czci i wiary przez władców komunistycznej Polski i nisko płatna praca w charakterze magazyniera, kelnera, windziarza na obczyźnie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Wielka Brytania II wojna światowa Michał Rola-Żymierski Stanisław Maczek Władysław Anders Stanisław Sosabowski

Bronisław Duch. Jego żołnierze pierwsi weszli na Monte Cassino

- Dzień po bitwie wszedłem do ruin. Zdecydowałem, że tutaj musi stanąć pomnik ku czci poległych. Kiedy kończyliśmy działania we Włoszech, pomnik też miał się ku końcowi, wezwałem do siebie Bolesława Kobrzyńskiego, poetę dywizji, żeby wymyślił napis na pomniku. Narzuciłem mu tylko pierwszą strofę: "Za wolność naszą i waszą" – wspominał gen. Bronisław Duch, dowódca 3 Dywizji Strzelców Karpackich w bitwie o Monte Cassino.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Bronisław Duch Monte Cassino Francja II wojna światowa

We Francji upamiętniono bitwę pod Falaise. Jan Kasprzyk: krzyże na cmentarzu to cena pokoju

Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Langannerie odbyła się Msza Święta w intencji generała Stanisława Maczka oraz jego podkomendnych. Eucharystia stanowiła początek obchodów 78. rocznicy bitwy pod Falaise i Chambois we francuskiej Normandii. W uroczystościach wziął udział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który podkreślił, że żołnierze 1. Dywizji Pancernej udowodnili, że Polacy potrafią dzielnie walczyć nie tylko o własną niepodległość, ale również o niepodległość innych krajów. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Europa Zachodnia II wojna światowa Stanisław Maczek siły zbrojne Wojsko Polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

"Srebrna brygada". Generałowie Anders, Maczek, Sosabowski. Jak komunistyczne władze odebrały im obywatelstwo

Przez sześć lat wyżsi oficerowie Polskich Sił Zbrojnych walczyli poza okupowaną ojczyzną. Wywiązywali się z sojuszniczych obowiązków i podtrzymywali na duchu podwładnych. Nagrodą było dla nich odsądzenie od czci i wiary przez władców komunistycznej Polski i nisko płatna praca w charakterze magazyniera, kelnera, windziarza.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa komunizm