Warsztaty Pisania Ikon. Sztuka i rzemiosło w Nowicy

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 15:24
Co roku latem we wsi Nowica w Beskidzie Niskim odbywa się wydarzenie, którego inicjatorem jest ks. Jan Pipka. Jego uczestnikami są artyści reprezentujący tradycje prawosławne i katolickie, którym przyświeca ten sam cel - odnowa ikony jako obrazu.
Audio
  • Relacja z Warsztatów Pisania Ikon w Nowicy (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pixabay/domena publiczna

Podczas spotkań uczestnik poznaje historyczną technikę malarską, która przetrwała do dzisiaj dzięki sztuce ikony. Uczestnicy przechodzą wspólnie przez wszystkie najważniejsze etapy tworzenia ikony, rozpoczynając od przygotowania zaprawy i gruntowania drewnianego podobrazia, przez odręczny rysunek, aż do ostatnich pociągnięć pędzla i zabezpieczenie ikony werniksem. Oprócz umiejętności technologicznych, warsztaty pozwalają poznać zasady rysunku i kompozycji w ikonie.

Audycja była okazją, żeby podpatrzyć twórców przy pracy. Posłuchaj nagrania.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Data emisji: 25.09.2019

Godzina emisji: 15.00

mko/pg

Czytaj także

Kaprysy ambitnego malarza

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 19:48
"Oto ja i moja sztuka" – zdaje się mówić Bernardo Bellotto w autoportrecie z 1765 roku, wskazując dłonią namalowaną z wielkim kunsztem architektoniczną fantazję. Przedstawił się samozwańczo w stroju prokuratora weneckiego, zabiegając o prestiż, dobre zamówienia i ewentualną posadę na którymś z królewskich dworów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Człowiek pomiędzy światłem i cieniem

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 20:48
Rembrandt namalował jedynie kilka pejzaży, wszystkie w ciągu jednej dekady, od 1637 do 1647. Był to czas jego najintensywniejszych malarskich poszukiwań. W obrazach figuralnych poszukiwał wówczas iluzji bryły, przestrzeni i naturalnego ruchu. W audycji "Jest taki obraz" rozmawialiśmy o dziele zatytułowanym "Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem".
rozwiń zwiń