Człowiek pomiędzy światłem i cieniem

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 20:48
Rembrandt namalował jedynie kilka pejzaży, wszystkie w ciągu jednej dekady, od 1637 do 1647. Był to czas jego najintensywniejszych malarskich poszukiwań. W obrazach figuralnych poszukiwał wówczas iluzji bryły, przestrzeni i naturalnego ruchu. W audycji "Jest taki obraz" rozmawialiśmy o dziele zatytułowanym "Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem".
Audio
  • Grażyna Bastek o obrazie "Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem" (Jest taki obraz/Dwójka)
Rembrandt Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem
Rembrandt "Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem"Foto: Wikipedia/domena publiczna

W pejzażach zajmowało go połączenie natury z czynami człowieka. Nie były to widoki ze sztafażem, lecz sztafaż ukryty w potężnych krajobrazach, w którym wieje wiatr, przetaczają się burze, chmury nachodzą na słońce.

"Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem" powstał w 1638 roku. Przedstawiona w nim ludzka historia to jeden z epizodów Ewangelii św. Łukasza – przypowieść o miłosierdziu. Chorego, leżącego przy drodze człowieka mija kapłan i jego pomocnik, a zabiera go i opiekuje się nim, nie Żyd lecz przedstawiciel innego narodu. W obrazie Rembrandta obojętni wobec losu pobitego Żyda, oprócz kapłana i Lewity, są kobieta i mężczyzna zastygli w przerażeniu oraz myśliwy z chłopcem i bogacz, którego kareta z czterema białymi końmi wyjechała już z mrocznego zagajnika.

Historia o obojętności i miłosierdziu wśród ludzi przeciwstawiona jest zjawiskom zachodzącym w naturze. Zło to burza, nadzieję przynosi wyłaniające się zza chmur światło, ku któremu prowadzi zacieniona droga.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz 

Prowadzi: Michał Montowski i Grażyna Bastek

Data emisji: 22.09.2019

Godzina emisji: 12.45

am/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wizja Rembrandta: Jezus jak Łazarz

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2016 11:00
- Pierwotna wersja "Zmartwychwstania" dokładnie odwzorowywała sceną biblijną. Ostateczny jego kształt to oryginalna interpretacja Rembrandtowska - podkreśliła dr dr Grażyna Bastek, opowiadając o jednym z pięciu obrazów cyklu pasyjnego, zamówionych do komnat księcia Frederika Hendrika Orleańskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rusza renowacja "Nocnej straży" Rembrandta. Proces będzie można oglądać na żywo

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 19:42
W poniedziałek w amsterdamskim muzeum Rijksmuseum rozpoczęła się renowacja dzieła "Nocna straż" Rembrandta. Prace konserwatorskie będzie można oglądać zza szyby - informuje Reuters. 
rozwiń zwiń