Kercelak - przedwojenny bazar na Woli

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 15:00
W "Kwadransie bez muzyki" rozmawialiśmy o legendarnym centrum biznesowym i towarzyskim warszawskiej Woli, o którym dziś pamięta niewielu.  
Audio
  • Kercelak - przedwojenny bazar na Woli (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Kercelak. Stragan z rowerami i częściami zamiennymi.
Kercelak. Stragan z rowerami i częściami zamiennymi.Foto: NAC

Kercelak to nieistniejący już, przedwojenny bazar o bardzo bogatej historii, gdzie można było dostać dosłownie wszystko. Przychodziło się tu na flaczki, zimną wódkę, żeby kupić broń, lub egzotyczne "śpiewające ptaki". Założony kilka lat po powstaniu styczniowym Kercelak był jedną z największych hal targowych Warszawy, swoją sławą przewyższał nawet Halę Mirowską, "Różyca", czy Koszyki. Na Kercelaku porządku pilnował warszawski Al Capone, słynny Tata Tasiemka. To postać niezwykle kontrowersyjna – z jednej strony patriota, działacz PPS, poseł, radny, z drugiej szef okrutnego gangu, który kapusiom - w najlepszym wypadku - obcinał uszy.

O dziejach tego miejsca, a także o jego kryminalnej przeszłości opowiadali: Jarosław Zieliński, Magdalena Staroszczyk i Paweł Weszpiński.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Prowadzi: Milena Gąsienica

Data emisji: 21.11.2019

Godzina emisji: 15.00

am

Czytaj także

Wojna, miłość. Warszawskie fotografie Tadeusza Bukowskiego z lat 1935-55

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 10:45
W audycji opowiadaliśmy o wystawie w Fotoplastikonie Warszawskim prezentującej nową kolekcję zdjęć cenionego fotoreportera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biała Fabryka – opowieść dźwiękowa

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 10:00
Sto osiemdziesiąt lat temu, w 1839 roku, rozpoczęła się nowa era w dziejach łódzkiego przemysłu. W fabryce Ludwika Geyera wystartowała pierwsza w mieście maszyna parowa. Zmieniła ona nie tylko przemysł włókienniczy, ale także pejzaż miasta, które odtąd kojarzy się z dziesiątkami dymiących kominów.
rozwiń zwiń