Z wizytą w zamku w Dębnie

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 15:15
W audycji "Kwadrans bez muzyki" odwiedziliśmy jedną z najciekawszych polskich rezydencji z okresu średniowiecza. Oprowadził nas po niej Kazimierz Kurczab, kierownik oddziału Muzeum Okręgowego w Tarnowie Zamek w Dębnie.
Audio
  • Z wizytą w zamku w Dębnie (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Zamek w Dębnie
Zamek w DębnieFoto: Shutterstock/Maria_Janus

Nocami, według legendy, po zamkowych komnatach krąży biała dama. Panna z rodu Tarłów nie chciała wyjść za majętnego Spytka z Melsztyna. Jej ojciec za karę zamurował ją żywcem. Po zburzeniu muru wiele lat później miał zostać znaleziony jedynie złoty warkocz dziewczyny.

Zamek położony jest na wzgórzu. Budowla została wzniesiona w XV wieku przez Jakuba Dębińskiego, kasztelana krakowskiego. Późnogotyckie wykusze szkicował sam Jan Matejko. Artysta bywał w Dębnie koło Tarnowa za czasów ostatnich właścicieli - Jastrzębskich.

W zamku po wojnie nie zachowały się oryginalne elementy wyposażenia. Wszystkie prezentowane dziś meble czy dzieła sztuki są własnością Muzeum Okręgowego w Tarnowie bądź obiektami oddanymi w depozyt między innymi z kolekcji Sanguszków.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotował: Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Data emisji: 11.12.2019

Godzina emisji: 15.00

am/bch

Zobacz więcej na temat: zamek średniowiecze KULTURA
Czytaj także

Żelechów. Małe miasto o wielkiej historii

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 11:49
- Najstarsze wzmianki o Żelechowie pochodzą z XIII wieku, a o parafii żelechowskiej - z 1325 roku. Prawa miejskie Żelechów posiadał już w 1447 roku, aczkolwiek są przypuszczenia, że było to znacznie wcześniej, czyli tuż po bitwie pod Grunwaldem z 1410 roku - mówił w Dwójce Michał Sztelmach z Ośrodka Kultury w Żelechowie.
rozwiń zwiń