X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Myśliwiecka. Adres bardzo radiowy

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 08:04
W audycji opowiadaliśmy o jednej z powojennych siedzib Polskiego Radia - rozgłośni przy ul. Myśliwieckiej w Warszawie.
Audio
  • Myśliwiecka. Adres bardzo radiowy (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Myśliwiecka 357
Myśliwiecka 3/5/7Foto: A. Szklarczyk/PR
szpilman 1200.jpg
95. urodziny Polskiego Radia z "Dwójką na miejscu"

Kilka adresów wiąże się z początkami radia po II wojnie światowej. Jednym z nich jest właśnie Myśliwiecka – dziś przede wszystkim kojarzona z adresem radiowej Trójki, jednak jej początki są kilkanaście lat wcześniejsze. Sięgają bowiem końca lat 40. XX wieku, a sam budynek ma także swoją wcześniejszą historię. Jak wspominał Jan Borkowski w jednym z archiwalnych wywiadów, budynek przy ul. Myśliwieckiej był przed wojną najpierw przeznaczony na stajnie szwoleżerów, którzy stacjonowali w Łazienkach. Następnie przekształcono go w hotel młodzieżowy. Dopiero po wojnie był przygotowywany pod budynek radia.

Ewa Ziegler, która przez wiele lat pracowała w Polskim Radiu, wyjaśniła, że na Myśliwieckiej skupione były przede wszystkim sztuki piękne. - Kiedyś nie istniał taki podział, jaki jest teraz, czyli Program 1, Program 2 i tak dalej. Istniał podział tematyczny: była osobno publicystyka z polityką, osobno literatura i osobno muzyka. Na Myśliwieckiej robiono też reportaże, ale reportaży dźwiękowych się w ogóle nie robiło. Reportaże się wtedy pisało i lektor odczytywał je na antenie. A kierownikiem redakcji reportaży była wtedy Zosia Posmysz - opowiadała. Zaznaczyła również, że sztuki piękne pozostały na Myśliwieckiej aż do stanu wojennego.

Ewa Ziegler wspominała też, że w redakcjach było bardzo mało miejsca. - Wchodziłam w swój kąt - był chyba tam, gdzie teraz jest sekretariat Trójki na parterze. W samym rożku była montażówka i ja sobie tam siedziałam, na ogół z nogami w dolnej szufladzie biurka, bo nie było gdzie ich trzymać - było po prostu ciasno. A obok, przez ściankę ze sklejki, byli poeci - Ostromęcki i Mariańska.

Była redaktor opowiadała również, że na Myśliwieckiej zawsze panował niezwykły nastrój. - Czasem bywałam na Malczewskiego, ale nie było tam takiej atmosfery współżycia. A na Myśliwieckiej czy chcesz, czy nie, to i na wroga i na przyjaciela trafisz - mówiła.

Dawną Myśliwiecką wspominał również ówczesny pracownik Polskiego Radia Wojciech Brodnicki, a także zachowane w archiwum Polskiego Radia wypowiedzi Jana Borkowskiego, Wiktora Legowicza i Krzysztofa Wojtowicza.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Beata Stylińska

Data emisji: 31.01.2020

Godzina emisji: 15.00

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Targowa 63 - pierwsza powojenna siedziba Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 15:10
Zapraszamy na spacer po kamienicy, opowiadający o jej kształcie i dawnej, związanej z Polskim Radiem historii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio w Alejach Ujazdowskich

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 17:30
W audycji opowiadaliśmy o nieistniejącej już dziś tużpowojennej siedzibie Polskiego Radia – pałacyku Czetwertyńskich w samym centrum Warszawy.
rozwiń zwiń