REKLAMA

Zaczęło się od Ślęży. Posłuchaj archiwalnych nagrań Wandy Rutkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 16:30
- Pierwsze wyjazdy w góry to był wyjazd z ojcem na Ślężę koło Wrocławia. Wtedy wydawało mi się, że na bardzo wysoką górę - mówiła słynna himalaistka w nagraniach, które zachowały się w radiowych archiwach.
Audio
  • Zaczęło się od Ślęży. Opowieści Wandy Rutkiewicz (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Wanda Rutkiewicz
Wanda RutkiewiczFoto: PAP/Tomasz Prażmowski

mount-everest-413_1280.jpg
Everest zimą. Leszek Cichy: na szczycie byliśmy o 14.25

W lutym wspominamy kolejną rocznicę urodzin Wandy Rutkiewicz. Do historii przejdzie jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka, która zdobyła Mount Everest. 

- Wtedy, w dzieciństwie, wyjazd na Ślężę wydawał mi się wielką wyprawą - wspominała Wanda Rutkiewicz. - Ojciec uczył mnie pewnego rozsądku w górach. Że w plecaku trzeba mieć wszystko. Że nie można lekkomyślnie chodzić po górach. Rzeczy oczywiste teraz, a wtedy były to kolejne stopnie wtajemniczenia.

Jak przyznała w tych wspomnieniach Wanda Rutkiewicz, miłość do gór - czy też fascynację nimi - odkryła nieco później.

- Po maturze przeżyłam coś, co pamiętam do dzisiaj. Wybraliśmy się z koleżankami i kolegami z klasy do Zakopanego, pojechaliśmy do Morskiego Oka. Siedziałam na brzegu jeziora i słyszałam szum, mimo że nie było wiatru. Szumiały kosówki, sosny, wiatr na grani, strumienie. Pomyślałam: tu jest tak pięknie, że właściwie mogłabym tu być stale. Chciałbym zostać tu na zawsze…

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której przypominamy Wandę Rutkiewicz poprzez wspomnienia jej kolegów oraz nagrania archiwalne z jej udziałem.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Data emisji: 11.02.2020

Godzina emisji: 15.00 


Czytaj także

Wanda Rutkiewicz - kobieta zbudowana z ambicji

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 19:00
- Nie znam w historii literatury, kultury i sportu człowieka, który byłby tak stworzony z ambicji i który tak realizowałby to, co sobie zamierzy - mówi o himalaistce Wandzie Rutkiewicz autorka książki na jej temat Anna Kamińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Baby nie potrafią się wspinać? Wanda Rutkiewicz, wchodząc na Everest, zirytowała kolegów po fachu

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2022 12:18
- Nagle do świadomości ludzi dostała się wiadomość, że Polka weszła na Mount Everest. Może dodałam ducha tym, którym go brakowało - komentowała swój sukces Wanda Rutkiewicz, pionierka himalaizmu, która 16 października 1978 jako pierwsza osoba z Polski i trzecia kobieta na świecie zdobyła najwyższy szczyt Ziemi.  
rozwiń zwiń