Nie ma nieważnych nut. O pracy reżysera dźwięku

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 15:34
- Potrzebne są umiejętności czytania nut, korekty błędów, inspirowania muzyków, także krytykowania, ale wszystko w twórczej atmosferze - o swojej pracy w studiu nagrań mówiła w radiowej Dwójce Ewa Guziołek-Tubelewicz, reżyser dźwięku w Polskim Radiu.
Audio
  • O tajnikach zawodu reżysera dźwięku opowiadali Gabriela Blicharz, Ewa Guziołek-Tubelewicz, Leszek Kamiński oraz Lech Dudzik (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/PrinceOfLove

Trzyminutowa piosenka, którą słyszymy w radiu, to nie raz wiele tygodni pracy. Dostosowywanie warunków akustycznych, nagłośnienie, nagranie, montaż, a wreszcie mastering. Godziny spędzone przed komputerem i za konsoletą. O tym w jakiej formie usłyszymy dane nagranie decydują reżyserowie dźwięku - szare eminencje nagrań muzycznych, których wyobraźnia kształtuje ostateczny efekt zarejestrowanego utworu.

brzoska bajtlik smuga cienia 1200.jpg
1000 aktorów przed mikrofonem. Za kulisami Teatru Polskiego Radia

Razem z Ewą Guziołek-Tubelewicz wybraliśmy się do realizatorki dźwięku, która obsługuje studio koncertowe im. Witolda Lutosławskiego. - To dość nietypowe, ale tu mamy prawdziwe analogowe konsolety, które zapewniają ciepłe brzmienie. To jest czasami klucz do sukcesu - wyjaśniała.

- Reżyser dźwięku jest swego rodzaju medium między ideą kompozytorską a językiem techniki - tłumaczyła Gabriela Blicharz. - Trzeba mieć nie tylko wiedzę muzyczną, jednocześnie trzeba mieć umiejętność porozumienia się z wykonawcą, który oczekuje opinii, co do interpretacji - dodała.

O tajnikach zawodu reżysera dźwięku w audycji "Kwadrans bez muzyki" opowiadali także Gabriela Blicharz, Leszek Kamiński i Lech Dudzik z Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Milena Gąsienica

Data emisji: 28.02.2020

Godzina emisji: 15.00

uk/pg

Czytaj także

Agata Passent: radio to moje ulubione medium

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2015 18:04
- Od 17 lat nie posiadam telewizora, telewizji nie oglądam nawet w internecie - mówiła w Jedynce dziennikarka i pisarka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radio

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2015 11:00
Dziś w Dźwięk Dobry łowimy dźwięki radiowej kuchni!
rozwiń zwiń