Tauron Nowa Muzyka. Kelly Moran: wykonywanie mojej muzyki na żywo to wyzwanie

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2024 14:14
- Zawsze wymyślam i nagrywam płyty, które okazują się prawdziwym wyzwaniem, jeżeli chodzi o wykonanie ich na żywo. Powtarzam sobie: "tym razem nagraj prosty album", a kończy się jak zwykle, czymś szalonym - mówiła w Dwójce Kelly Moran, pianistka, kompozytorka i producentka z Nowego Jorku, która wystąpiła podczas tegorocznego festiwalu Tauron Nowa Muzyka w Katowicach.
Kelly Moran i Mateusz Baran podczas spaceru po Katowicach
Kelly Moran i Mateusz Baran podczas spaceru po KatowicachFoto: Mateusz Baran
  • W "Kwadransie bez muzyki" wakacyjnych podróży ciąg dalszy.
  • Tym razem wróciliśmy do Katowic na festiwal Tauron Nowa Muzyka.
  • Tam właśnie na scenie głównej NOSPR wystąpiła pianistka, kompozytorka i producentka z Nowego Jorku - Kelly Moran.

Eksperymentująca i poszukująca artystka zaprezentowała podczas festiwalu Tauron Nowa Muzyka materiał z nowego albumu pt. "Moves in the Field", na którym jej partnerem muzycznym jest... samogrający fortepian.

Kelly Moran: było to dla mnie bardzo ekscytujące jako kompozytorki

- Ten album skomponowałam i nagrałam przy użyciu Yamahy Disklavier. Te samogrające instrumenty są bardzo popularne w Ameryce Północnej. Można je znaleźć niemal na każdym uniwersytecie - podkreślała Kelly Moran.

Jak tłumaczyła, dzięki samogrającemu fortepianowi może ona realizować partie, których nie byłaby nigdy w stanie wykonać fizycznie. - Było to dla mnie bardzo ekscytujące jako kompozytorki, ponieważ często ograniczają mnie moje własne możliwości techniczne. Teraz wszystkie te ograniczenia zniknęły. Mogę edytować pliki, zmieniać wszystkie parametry, przyspieszyć lub zwolnić poszczególne partie. Fortepian może grać bardzo głośno lub ekstremalnie cicho - przekonywała Amerykanka.

O muzyce przy dźwiękach miasta

Podczas długiego, dwugodzinnego spaceru ulicami Katowic Mateusz Baran rozmawiał również z artystką o wpływach minimalizmu, impresjonizmu, technologii, a także polityce i remiksowaniu muzyki Chopina. W tle nagrania audycji rozbrzmiewa audiosfera miasta, zapach kawy na wynos, poszukiwanie cienistej strony ulicy i śpiew porannych ptaków...


Posłuchaj
15:18 Dwójka kwadrans 9.07.2024.mp3 Kelly Moran i jej fortepian samogrający (Kwadrans bez muzyki/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotował: Mateusz Baran

Data emisji: 9.07.2024

Godz. emisji: 11.00

pg/wmkor

Czytaj także

Bendik Giske i jego muzyka. "Próbuję eksperymentować z każdym elementem występu"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2024 13:21
Bendik Giske to saksofonista, który znany jest ze swojego oryginalnego podejścia do muzyki. W rozmowie z reporterem Dwójki zdradził, że podchodzi do swojej twórczości na zasadzie eksperymentu. Przy tym wszystkim jednak starannie przygotowuje każdy element swojego występu.
rozwiń zwiń