Czy decyzja o zamordowaniu prezydenta zapadła w Berlinie?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 15:30
- Prezydent Starzyński został wywieziony z Pawiaka pomiędzy 20 a 23 grudnia 1939 roku, a następnie zastrzelony w Warszawie lub jej okolicy przez trzech funkcjonariuszy gestapo: Schimmanna, Webera i Perlbacha - mówiła w Dwójce prokurator IPN Małgorzata Kuźniar-Plota.
Audio
  • Czy decyzja o zamordowaniu polskiego prezydenta zapadła w Berlinie? (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
IPN ustalił okoliczności śmierci Stefana Starzyńskiego
IPN ustalił okoliczności śmierci Stefana StarzyńskiegoFoto: (fot. Wikimedia Commons)

Okoliczności śmierci przedwojennego prezydenta Warszawy przez dekady pozostawały przedmiotem sporu badaczy. Pojawiło się kilkanaście hipotez dotyczących tego dramatycznego wydarzenia. Do niedawna uważano, że Starzyński został zamordowany 19 marca 1944 roku w kopalni soli potasu, gdzie był więźniem filii obozu i pracował w Lipskim Ogólnym Przedsiębiorstwie Transportu.

- Do Muzeum Powstania Warszawskiego zgłosił się niemiecki świadek, który pracował dla gestapo jako tłumacz i brał udział w przesłuchaniach Starzyńskiego - mówiła w rozmowie z Ewą Prządką prokurator Małgorzata Kuźniar-Plota. - On nie uczestniczył bezpośrednio w zabójstwie prezydenta. Znał jednak funkcjonariuszy, którzy go dokonali. Oficjalna wersja była taka, że więzień uciekł podczas próby ucieczki - wyjaśniła.

Gość Dwójki podkreślił, że decyzja o zabójstwie musiała zapaść na o wiele wyższym szczeblu. Zdaniem świadka - w Berlinie. Najprawdopodobniej rozważano pozostawienie Starzyńskiego na stanowisku i wykorzystanie przez władze okupacyjne jego autorytetu. Ostatecznie uznano jednak, że stanowi on zbyt poważne zagrożenie.

Więcej szczegółów w nagraniu audycji "Kwadrans bez muzyki".

mm/jp

Czytaj także

Stefan Starzyński. Poświęcił życie dla stolicy. Archiwalne przemówienia [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2023 05:45
– Mógł uciec, nawet miał rozkaz opuszczenia miasta razem z rządem, ale tego nie uczynił. Został do końca. To jest wzór odpowiedzialności za funkcje, które mu w zaufaniu zostały powierzone – powiedziała rzeźbiarka, prof. Ludwika Nitschowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stefan Starzyński - prezydent, który poświęcił życie dla stolicy

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 10:00
- Mógł uciec, nawet miał rozkaz opuszczenia miasta razem z rządem, ale tego nie uczynił. Został do końca. To jest wzór odpowiedzialności za funkcje, które mu w zaufaniu zostały powierzone - powiedziała rzeźbiarka, prof. Ludwika Nitschowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie damy się! Wolimy zagrzebać się w gruzach niż poddać się Niemcom”

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 10:20
28 września 1939 roku o godzinie 13.15, w budynku fabryki Skody na Rakowcu gen. Tadeusz Kutrzeba i gen. Johannes Blaskowitz podpisali umowę o kapitulacji stolicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

IPN ustalił okoliczności śmierci Stefana Starzyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 16:06
Z dowodów do jakich dotarł Instytut pamięci Narodowej wynika, że prezydent Warszawy został rozstrzelany przez Gestapo między 21 a 23 grudnia 1939 roku. Stało się to samym mieście lub jego okolicach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspomnienia radiowców o wrześniu 1939 roku i pracy w konspiracji

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2023 06:00
– Każdy z nas wierzył, że musi wypełnić swoją rolę do końca – opowiadał Józef Małgorzewski, spiker Polskiego Radia. – Dopóki los tego wymaga, musimy trwać na posterunku.
rozwiń zwiń