Polskie Radio
Section05
Stefan Starzyński

Tajemnicze postacie na wojennych fotografiach IPN

- Jednym z zadań Instytutu Pamięci Narodowej jest budzenie zainteresowania historią naszego państwa i jego obywateli. Jeżeli ktoś choćby na chwilę zatrzyma się nad zdjęciami, które publikujemy, to bardzo nas to cieszy. A jeżeli poświęci swój czas i pokoloruje takie zdjęcie, i nam odeśle, jak zrobił to jeden z odbiorców naszej ostatniej inicjatywy, to jest to dla nas dowodem na to, że nasza inicjatywa jest bardzo ważna - mówiła w Dwójce Joanna Dardzińska z IPN.
Zobacz więcej na temat:  IPN Instytut Pamięci Narodowej Dwójka Stefan Starzyński Jakub Jamrozek

Perły z archiwum Polskiego Radia [POSŁUCHAJ]

– Najstarsze nagrania to jest mniej więcej 1907-1910 rok. Lew Tołstoj nabył machinę Edisona, czyli wałki, i na nich dokonał próbnych nagrań i my je mamy. To są najstarsze nagrania, jakie posiadamy. Mamy też nagranie Ludwika Zamenhofa z Kongresu Esperanto w Barcelonie (1909). Jeśli chodzi o najstarsze nagrania radiowe, to jest to wywiad z Franciszkiem Żwirko po sukcesie w wyścigach Challenge – opowiada rozmówca Joanny Bogusławskiej. Wywiad z lotnikiem, który mogliśmy wysłuchać w reportażu, pochodzi z 1932 roku z rozgłośni w Wilnie.
Zobacz więcej na temat:  Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata Trójka Joanna Bogusławska Polskie Radio reportaż Stefan Starzyński

Teatr TV o Polskim Radiu we wrześniu '39 – przed mikrofonem do końca

"Halo, halo, tu mówi Warszawa" to spektakl o bohaterskiej obronie Warszawy we wrześniu 1939 roku z perspektywy Polskiego Radia. Jego premiera w reżyserii Ewy Małecki odbyła się w Teatrze Telewizji w poniedziałek, 5 września. Teraz dostępny jest w Internecie.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Warszawa Niemcy Polskie Radio Stefan Starzyński historia warszawy historia Polski społeczeństwo KULTURA TEATR Teatr Telewizji Piotr Łodej Trójka