Polskie Radio
Section05
Stefan Starzyński

Wystawa "Chciałem, by Warszawa była wielka" – przypomnieć Stefana Starzyńskiego

Na dziedzińcu Muzeum Więzienia Pawiak w poniedziałek, 27 października, otwarto wystawę plenerową poświęconą Stefanowi Starzyńskiemu - prezydentowi Warszawy, który zasłynął bohaterską postawą podczas obrony stolicy we wrześniu 1939 roku, działaczowi niepodległościowemu, jednemu z patronów 2023 roku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa Muzeum Niepodległości w Warszawie Pawiak Stefan Starzyński historia Polski Warszawa II wojna światowa Katarzyna Cygler Trójka

Wacław Lipiński - głos walczącej Warszawy

W czasie wojny obronnej 1939 roku pełnił funkcję szefa propagandy Dowództwa Obrony Warszawy. Codziennie nadawał komunikaty radiowe o sytuacji na froncie. Ponadto starał się instruować ludność, jak należy zachować się wobec nalotów i bombardowań artyleryjskich. Próbował podnosić morale mieszkańców Warszawy i przeciwdziałać panicznym nastrojom i fali szpiegomanii.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Wacław Lipiński Warszawa Niemcy nazizm Stefan Starzyński HISTORIA historia Polski

Wrzesień 1939. Prezydent Stefan Starzyński w obronie Warszawy

Stefan Starzyński, prezydent stolicy od 1934 roku, kierował cywilną obroną miasta po rozpoczęciu przez Niemcy II wojny światowej 1 września 1939 roku. Nie skorzystał z możliwości ewakuacji, pozostał z ludnością Warszawy do czasu kapitulacji. W radiu mówił: "Dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST historia Polski Stefan Starzyński Warszawa II wojna światowa 1939

“Chciałem, by Warszawa była wielka”. 130 lat temu urodził się Stefan Starzyński

- Chciałem, by Warszawa była wielka - mówił prezydent stolicy Stefan Starzyński w ostatnim przemówieniu radiowym do mieszkańców we wrześniu 1939 r. Wcześniej jako włodarz miasta zmienił jego oblicze, unowocześniając, aktywizując zaniedbane peryferia, budząc w warszawiakach umiłowanie stolicy. 19 sierpnia mija 130. rocznica jego urodzin.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Starzyński II wojna światowa historia warszawy historia Polski Warszawa

Marzenia, kryzys, cenzura i junacy. Jak Warszawa zaczynała budować metro

15 kwietnia 1983 roku to oficjalny, a zarazem symboliczny początek powstawania warszawskiego metra. Symboliczny, bowiem prace ziemne trwały już wtedy od kilku miesięcy. I nie był to wcale pierwszy początek stołecznej kolei podziemnej - choć na pewno jedyny, który miał ciąg dalszy.
Zobacz więcej na temat:  metro budowa metra budowa inwestycje kolej kolejnictwo Warszawa Wojciech Jaruzelski Stefan Starzyński historia warszawy historia Polski HISTORIA

Wacław Lipiński - głos walczącej Warszawy

W czasie wojny obronnej 1939 roku pełnił funkcję szefa propagandy Dowództwa Obrony Warszawy. Codziennie nadawał komunikaty radiowe o sytuacji na froncie. Ponadto starał się instruować ludność, jak należy zachować się wobec nalotów i bombardowań artyleryjskich. Próbował podnosić morale mieszkańców Warszawy i przeciwdziałać panicznym nastrojom i fali szpiegomanii.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Wacław Lipiński Warszawa Niemcy nazizm Stefan Starzyński

Prezydent oblężonej Warszawy przed mikrofonem Polskiego Radia

Piąty odcinek podcastu Archiwum Polskiego Radia poświęcony jest w całości prezydentowi Warszawy we wrześniu 1939 roku Stefanowi Starzyńskiemu. Jak organizował życie oblężonej przez Niemców stolicy przez radio? Na czym polegał fenomen oddziaływania jego wrześniowych przemówień i apeli w Polskim Radiu? Jak wspominali go pracownicy Rozgłośni Warszawskiej? Wysłuchajmy unikatowych archiwalnych nagrań, których bohaterem jest Stefan Starzyński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Stefan Starzyński historia Polski historia radiofonii II wojna światowa Warszawa

"Polskie Radio - wrzesień 1939". Dziś premiera wyjątkowego komiksu historycznego

W piątek premiera wyjątkowego komiksu "Polskie Radio - wrzesień 1939", który opisuje działalność Polskiego Radia na początku II wojny światowej. Historia rysunkowa, wydana przez Polskie Radio i Instytut Pamięci Narodowej, opowiada o dramatycznych wydarzeniach z września ’39 roku oraz o bohaterstwie pracowników Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura II wojna światowa USA komiks W POLSKIM RADIU Bez Przedawnienia premiera Warszawa Stefan Starzyński Wacław Lipiński Jeremi Przybora

"Gdzie jest czarny neseser?". Trwa akcja Polskiego Radia

Polskie Radio zainicjowało szeroko zakrojoną akcję poszukiwania zaginionych płyt z września 1939 roku. Do dzisiaj jednak nie udało się ustalić losów trzeciej części depozytu wyniesionej z radia i ukrytej przez Mirosława Panufnika w czarnym neseserze. O poszukiwaniu zaginionych płyt z nagraniami Polskiego Radia i o akcji "Gdzie jest czarny neseser?" opowiedziała Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio historia Polski II wojna światowa Płyty Polskiego Radia historia radiofonii nagrania Stefan Starzyński Warszawa