Polskie Radio
Section05
Stefan Starzyński

Warszawa w kwiatach - najładniejszy festiwal w Polsce?

Idea konkursu ''Warszawa w Kwiatach i Zieleni'' sięga jeszcze okresu przedwojennego, a jej inicjatorem był prezydent stolicy Stefan Starzyński. Zgłoszenia przyjmowane będą jeszcze do 7 lipca, a udział w plebistycie mogą wziąć zarówno osoby indywidualne, jak i instytucje oraz inicjatywy społeczne. O festiwalu i jego korzeniach opowiedział Leszek Napiątek z Biura Kultury miasta st. Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Warszawa kwiaty ekologia Stefan Starzyński

„Julian Kulski. Prezydent okupowanej walczącej Warszawy”

„Julian Kulski. Prezydent okupowanej walczącej Warszawy” autorstwa Magdaleny Stopy to pierwsza biografia wybitnego Polaka i męża stanu, który sprawował funkcję „burmistrza komisarycznego” miasta podczas II wojny światowej. W tym najtragiczniejszym dla historii Warszawy okresie wykazał się wielką odwagą i poświęceniem, ratując życie tysięcy Warszawiaków. O postaci Juliana Kulskiego mówił w audycji Wszystko Jest Historią Piotr Jegleński, publicysta, działacz opozycji i wydawca z Wydawnictwa Editions Spotkania.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa historia Polski historia warszawy II wojna światowa Stefan Starzyński książki biografia

Stefan Starzyński. Bohaterski prezydent Warszawy

- Stefan Starzyński jako Komisarz Obrony Cywilnej Warszawy dawał ludziom otuchę i podnosił morale. Warszawiacy czuli się opuszczeni przez władze państwowe, które wyjechały ze stolicy w pierwszych dniach wojny. Starzyński objawił podczas obrony Warszawy niesłychany talent medialny i pokazał się jako naturalny przywódca – mówił w audycji Między Kropkami Grzegorz Piątek, architekt i krytyk, zwycięzca tegorocznej Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii "edycja warszawska" za książkę "Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego".
Zobacz więcej na temat:  Stefan Starzyński Warszawa II wojna światowa książki literatura