Seniorzy pokonują samotność w jeden dzień

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 15:20
– Jest tyle atrakcji dla młodych, niektórzy z nich jednak poświęcają czas dla nas. A czas kosztuje najwięcej – mówiła pani Helena podczas zorganizowanych dla osób starszych "jednodniowych wakacji".
Audio
  • Seniorzy pokonują samotność w jeden dzień (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Ponad 34 kobiet po 65. roku życia mieszka samotnie. W coraz bardziej starzejącym się społeczeństwie samotność osób starszych stanowi poważny problem społeczny (zdj. ilustracyjne)
Ponad 3/4 kobiet po 65. roku życia mieszka samotnie. W coraz bardziej starzejącym się społeczeństwie samotność osób starszych stanowi poważny problem społeczny (zdj. ilustracyjne)Foto: pixabay/domena publiczna

– Jestem bardzo zadowolona, bo jest dużo osób samotnych jak ja. Mąż nie żyje. Mam jednego syna, który jest żonaty i ma dwoje dzieci, jest bardziej zajęty swoimi sprawami – opowiadała pani Krystyna, inna uczestniczka "jednodniowych wakacji", czyli wycieczki do Żelazowej Woli, na którą zabrało ją stowarzyszenie "mali bracia Ubogich". Seniorka przyznała, że inicjatywa ta jest czymś, co "wypycha ją z domu".

"Mali bracia Ubogich" wspólnie spędzają czas ze starszymi osobami, chodząc z nimi na spacery, do kina i do teatru. Agnieszka Szafrańska z tej organizacji mówiła m.in. o długiej tradycji założonego w 1946 r. we Francji stowarzyszenia, zdradzała szczegóły wolontariatu "przyjaciół osób starszych" i tłumaczyła, dlaczego w "jednodniowych wakacjach" biorą udział przede wszystkim kobiety.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Anna Sieradzan

Goście: pani Krystyna i pani Helena (uczestniczki "jednodniowych wakacji" w Żelazowej Woli), pani Halina (seniorka i wolontariuszka), Agnieszka Szafrańska (stowarzyszenie "mali bracia Ubogich")

Data emisji: 7.09.2016

Godzina emisji: 15.00

mc/jp

Czytaj także

Druga młodość seniorów w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2015 15:30
20 czerwca w Warszawie odbyła się Parada Seniorów, wydarzenie zorganizowane przez Fundację Zaczyn i legendarną, siedemdziesięciopięcioletnią DJ Wikę.
rozwiń zwiń