Filozofia i poezja w malarstwie Wyspiańskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2017 12:47
W audycji opowiedzieliśmy o znaczeniu malarskiej części twórczości Stanisława Wyspiańskiego.
Audio
  • Filozofia i poezja w malarstwie Wyspiańskiego (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Autoportret Stanisława Wyspiańskiego z żoną Teodorą Teofilą Pytko
Autoportret Stanisława Wyspiańskiego z żoną Teodorą Teofilą PytkoFoto: wikimedia/domena publiczna

Wyspiański malarz - autor pasteli, obrazów olejnych, witraży i polichromii - pisał o sztuce i komentował swoje dzieła czy projekty. Często robił to w formie dramaturgicznej: "Królowa Korony Polskiej" stanowi komentarz do niezrealizowanych witraży w katedrze lwowskiej, poematy o królach polskich to swoisty przypis do niezrealizowanych witraży w katedrze na Wawelu.

Co również istotne, projekty swoich witraży opatrywał poetyckim komentarzem. "Świt na Plantach", "Chochoły" to obrazy otwierające historie symbolizmu w polskim malarstwie.

Najbardziej znany jest jednak Wyspiański portrecista. Rodzajowe portrety dzieci, kobiet, portret bohemy... Ta część twórczości bywa, niesłusznie, porównywana do malarstwa Muchy. Czeski malarz zatrzymał się ozdobności, "Portretowe kompozycje" Wyspiańskiego promieniują natomiast ogromną siłą wyrazu, nowatorstwem rozwiązań, a każdy znak urasta w nich do chmury znaczeń.

W audycji spotkaliśmy się z Magdaleną Laskowską i Danutą Godyń - kuratorkami przygotowywanej w Muzeum Narodowym w Krakowie (listopad 2017) wystawy prezentującej pełną kolekcję dzieł Stanisława Wyspiańskiego zgromadzonych w tej placówce.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Anna Lisiecka

Data emisji: 28.08.2017

Godzina emisji: 15.00

jp/mc


Czytaj także

Dlaczego Wyspiański ożenił się z brzydką chłopką?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 19:00
– Nie miała żadnej urody ani wykształcenia, a on był jej wierny, nie wdawał się w romanse, zadowalała go rola głowy rodziny – mówiła Iwona Kienzler, autorka książki "W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski".
rozwiń zwiń