Trzecia odsłona monograficznej wystawy Józefa Chełmońskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2025 11:10
Trzecią i ostatnią już odsłonę monograficznej wystawy Józefa Chełmońskiego, można oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie. Trzon wystawy stanowią prace, które pokazywane były już w Warszawie i Poznaniu, jednak aranżacja ekspozycji skłania do poszukiwania własnych ścieżek i spotkań z obrazami artysty. 
Józef Chełmoński, Babie Lato, 1875
Józef Chełmoński, Babie Lato, 1875Foto: Józef Chełmoński MNW

Józef Chełmoński urodził się w 1849 roku na ziemi łowickiej we wsi Boczki, w której jego ojciec dzierżawił folwark. To właśnie dzieciństwo stworzyło mu podstawy do malarskiego przedstawiania życia wsi polskiej, a później także ukraińskiej.

>>> Posłuchaj audycji "Kwadrans bez muzyki" 

Jak zaznaczają kuratorzy wystawy, pierwsze obrazy na wystawie ukazują Chełmońskiego jako malarza - kronikarza życia wsi, widzianej zarówno z perspektywy chłopskiej zagrody, jak i folwarku czy dworu. Wiejskie pejzaże i sceny rodzajowe pozostawały też stałym motywem jego późniejszej twórczości.

"Przed karczmą"

Pierwszy obraz, z którym publiczność styka się na wystawie, to jedna z najsłynniejszych i najlepszych, zdaniem historyków sztuki, scen rodzajowych malarza - "Przed karczmą" z 1877 roku. Płótno namalowane zostało podczas pobytu artysty w Paryżu. Karczma na obrazie to przysadzista, kryta strzechą pobielona chałupa. Z komina unosi się dym, w oddali widać wiejskie chaty, biedną furmankę z koniem i pochylony krzyż przydrożny. Wszystko tonie w błocie, w czarnych bruzdach ziemi i zaspach topniejącego śniegu.

Obraz, który zyskał uznanie sędziów paryskiego Salonu, uderza kontrastami: bura ciżba ludzka w zestawieniu z bielą ścian chałupy i śniegu świadczą o niezwykłej wrażliwości malarza na światło, przenikające pejzaż i powietrze.


***

Audycja: Kwadrans bez muzyki 

Prowadzenie: Aleksandra Łapkiewicz

Gość: Aleksandra Krypczyk-De Barra (kuratorka)

Data emisji: 4.09.2025

Godz. emisji: 11.00

Czytaj także

Warszawska Szkoła Filmowa stawia na rozwój charakteryzatorów

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2025 11:35
Jak wygląda praca charakteryzatora filmowego, kto nim może zostać i jak wygląda edukacja w tej specjalizacji? - sprawdzaliśmy to w audycji "Kwadrans bez muzyki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z wizytą w Muzeum Ludowym Rodziny Brzozowskich

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2025 11:15
W Muzeum Ludowym Rodziny Brzozowskich pełno jest własnoręcznie wykonanych lipowych rzeźb, kolorowych wycinanek pająków i obrazów. Ponad 600 figurek (większość ruchoma) pokazuje święta religijne i sceny z życia łowickiej wsi. Założycielem Muzeum był Julian Brzozowski, urodzony w 1925 roku.   
rozwiń zwiń