Polskie Radio
Section05
Józef Chełmoński

Obraz Józefa Chełmońskiego po 133 latach można oglądać w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Przez ponad wiek obraz "Wieczór letni" Józefa Chełmońskiego uznawany był za zaginiony. Aż niespodziewanie pojawił się na aukcji sztuki: w czerwcu dzieło za rekordową sumę ponad 4,3 miliona złotych zakupiło Muzeum Narodowe w Poznaniu i po przeszło 130 latach ponownie można je podziwiać.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo Józef Chełmoński Muzeum Narodowe w Poznaniu wystawa Michał Żołądkowski Trójka

"Wieczór letni" – odnalezione dzieło Chełmońskiego zawisło w warszawskim domu aukcyjnym

W jednym z warszawskich domów aukcyjnych pojawił się "Wieczór letni", czyli zaginiony 133 lata temu obraz czołowego przedstawiciela realizmu, Józefa Chełmońskiego. Dotychczasowi właściciele postanowili wystawić go na sprzedaż, gdy zorientowali się, jak cenne dzieło mają w swej domowej kolekcji.
Zobacz więcej na temat:  Józef Chełmoński malarstwo KULTURA SZTUKA Trójka Katarzyna Cygler

"Folkowe przystanki". Barbara Gortat: ich pojawienie się to znak czasu

- Geneza pomysłu wywodzi się z mojego związku ze wsią. Wychowałam się na niej. Potem, w kolejnym rozdziale życia, który nazwałabym "Miasto", dotknęłam sztuki. I "Folkowe przystanki" są wypadkową tych dwóch ścieżek - mówiła w Dwójce pomysłodawczyni projektu Barbara Gortat z Fundacji "Tu brzoza".
Zobacz więcej na temat:  folklor podróże podróże po Polsce łódzkie malarstwo Stanisław Wyspiański Jacek Malczewski Józef Chełmoński KULTURA Dwójka Młoda Polska