DCz #609 Pamięci Radu Lupu

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2022 15:00
- Dziś żegnamy kolejnego wielkiego artystę. 17 kwietnia, w swoim domu w Lozannie, odszedł Radu Lupu. Był jednym z najwspanialszych pianistów, jego płyty zbieramy od wielu lat. To był pianista perfekcjonista - mówił na antenie Dwójki Przemysław Psikuta.
Okładka płyty Radu Lupu
Okładka płyty Radu LupuFoto: materiały promocyjne

Marcin Zgliński powiedział, że większość dorobku wybitnego rumuńskiego pianisty ukazała się na płytach winylowych. - Nie jest tych albumów zbyt wiele, ale właściwie nie ma tu słabych miejsc - podkreślił.

Konsekwentnie i bez pośpiechu

Przemysław Psikuta zaznaczył, że Radu Lupu był niezwykle oryginalną postacią. - Jego życie i sesje nagraniowe są legendarne, artysta długo chorował, zmarł w wieku 76 lat. Potrafił hipnotyzować swoją grą, nie spieszył się, swoją karierę planował bardzo rozsądnie - mówił.

Bez kompromisów

Marcin Zgliński powiedział, że rumuński pianista nie kopiował gotowych rozwiązań. - Miał znakomitych nauczycieli, pewna aura środowiska musiała na niego wpływać, jednak był wierny swoim przekonaniom. Ta bezkompromisowość decydowała także o liczbie nagrań, praca z nim w studiu nie należała do najłatwiejszych - wskazał.

Czytaj też:

Poezja interpretacji

Radu Lupu zasłynął jako wielki interpretator Schuberta, Brahmsa, Schumanna i Beethovena. - To był jego świat, grał najważniejsze utwory, słuchając go, nie analizuję, nie porównuję, całkowicie poddaję się jego poetyce - przyznał Przemysław Psikuta.

Andrzej Czajkowski skomponował dla niego "II Koncert fortepianowy". Pianista został nominowany do dwóch nagród Grammy, zdobył jedną - w 1996 roku.

W audycji słuchaliśmy również archiwalnego nagrania, w którym o twórczości Radu Lapu mówił Jan Weber.


Posłuchaj
117:43 2022_04_23 13_00_30_PR2_Duza_czarna.mp3 DCz #609 Pamięci Radu Lupu (Duża czarna/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Duża czarna (#609)

Prowadził: Przemysław Psikuta

Gość: Marcin Zgliński

Data emisji: 23.04.2022

Godzina emisji: 13.00

Czytaj także

DCz #601. Trzy skrzypaczki, dwa pokolenia, jeden koncert

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2022 15:00
- Dziś w audycji chcemy powrócić do skrzypiec i do wspólnych prezentacji skrzypaczek i skrzypków, niekoniecznie tych z pierwszych stron gazet czy katalogów płytowych. To są takie nasze spotkania na gruncie kanonu, czyli najsłynniejszych kompozycji i arcydzieł - mówił na antenie Dwójki Przemysław Psikuta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

DCz #607 Josef Krips - pan od Mozarta

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2022 15:00
- Dziś krytycznie pochylamy się nad starymi płytami, na których widnieje nazwisko Josefa Kripsa, jednego z legendarnych dyrygentów. Zastanawiamy się nad tym, czy te klasyczne wykonania wciąż się bronią - mówił w tym wydaniu "Dużej czarnej" Przemysław Psikuta.
rozwiń zwiń