DCz #635. Carles Benavent i inni basiści u boku Milesa Davisa

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2022 16:16
- Mówiliśmy o tym wielokrotnie, ale dziś znowu chcemy wrócić do tematu i zająć się - tak sobie roboczo to nazwaliśmy - elektrycznymi basistami, którzy występowali w zespołach Milesa Davisa na przestrzeni ponad dwóch dekad - mówił we wstępie audycji "Duża czarna" Przemysław Psikuta.
W Duże czarnej powróciliśmy do jazzu i do cyklu naszych spotkań z Cezarym Gumińskim. Tym razem mówiliśmy o basistach elektrycznych w zespołach Milesa Davisa
W "Duże czarnej" powróciliśmy do jazzu i do cyklu naszych spotkań z Cezarym Gumińskim. Tym razem mówiliśmy o basistach elektrycznych w zespołach Milesa DavisaFoto: Robin Vuorinen/Shutterstock

Powróciliśmy tym samym do jazzu i do cyklu naszych spotkań z dawno u nas niewidzianym Cezarym Gumińskim.

- Ktoś kiedyś ładnie powiedział, że drużynę piłkarską buduje się od obrony. Tak samo nie ma dobrego zespołu jazzowego bez świetnej sekcji rytmicznej. A jej fundamentem są basiści. Był na nich wyczulony także Miles Davis - podkreślał Przemysław Psikuta.

Nasz przegląd zaczęliśmy od 25. Montreux Jazz Festival. Był 8 lipca 1991 roku, gdy na szwajcarskim festiwalu wystąpił Miles Davis wraz z Quincy Jones & the Gil Evans Orchestra. W utworze "Solea" na basie zagrał Carles Benavent.

- Jest Hiszpanem i przez wiele lat grał z Paco de Lucią. Wystąpił także na kilku płytach z Chickiem Coreą. Wydaje mi się, że wybór Milesa Davisa był tu nieprawdopodobnie trafny, bo muzyka w tym długim utworze, jakim jest "Solea", cały czas buja w sposób charakterystyczny dla flamenco - tłumaczył Cezary Gumiński.

Posłuchaj
118:07 2022_10_22 13_00_25_PR2_Duza_czarna.mp3 Carles Benavent i inni basiści u boku Milesa Davisa (Duża czarna/Dwójka)

"Duża czarna" to audycja dla miłośników nagrań z czarnych płyt analogowych.

Przemysław Psikuta o wybitnych wykonawcach, wytwórniach, zwariowanych kolekcjonerach – na żywo i wyłącznie z płyt analogowych.

***

Tytuł audycji: Duża czarna (#635)

Prowadził: Przemysław Psikuta 

Gość: Cezary Gumiński

Data emisji: 22.10.2022

Godzina emisji: 13.00

pg/kor

Czytaj także

Miles Davis i Jimi Hendrix we wzajemnych inspiracjach

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 06:00
We wtorkowym wydaniu "Nocnej strefy" spotkanie z dwiema wielkimi postaciami muzyki z dwóch wydawałoby się odległych światów: Milesem Davisem i Jimim Hendriksem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miles Davis i 50-lecie albumu "On the Corner"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 01:00
Minęło 50 lat od wydania jazzowego albumu "On the Corner". Wytwórnia CBS reklamowała go jako najbardziej osobistą wypowiedź w karierze Milesa Davisa.
rozwiń zwiń