DCz #624. Maria Callas i jej 20 koncertowych płyt

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 16:00
- Maria Callas z płyt włoskich, 2 duże boksy, 10-płytowe, w sumie 20 płyt - tak prowadzący Przemysław Psikuta zapowiedział temat audycji. Tym razem słuchaliśmy nagrań niezwykłej sopranistki wydanych pod tytułem "La donna, la doce, la diva".
Maria Callas na znaczku pocztowym
Maria Callas na znaczku pocztowymFoto: Shutterstock/artnana

Maria Callas u szczytu świetności

Cykl płyt tworzą wyłącznie nagrania koncertowe. - Rzecz wydana została przez Włochów w serii poświęconej bogom muzyki, bo tak to należałoby przetłumaczyć - "Gli dei della musica" - wyjaśniał Przemysław Psikuta.

- Seria szalenie ciekawa, widać, że znawcy twórczości Callas, jej nagrań, spędzili dużo czasu, wybierając te spektakle do prezentacji - mówił gość audycji Wojciech Barcikowski. - Uzyskujemy obraz Callas z tych nagrań w momencie jej świetności i w bardzo różnym repertuarze, ale jednak koncentracja jest na tym, w czym była najlepsza, czyli na repertuarze bel canto.

Zwierzę sceniczne

Wojciech Barcikowski podkreślał, że ogromną wartością płyt jest to, iż są one rejestracją występów operowych, a nie nagraniami studyjnymi.

- Maria Callas na scenie, z publicznością, to jest zupełnie inne zwierzę sceniczne niż artystka w studiu nagraniowym - mówił. - Komentatorzy piszą często o tym, że Callas miała ten głos tak realistyczny, że działa on nie tylko na zmysł słuchu, ale także na zmysł wzroku, w tym sensie, że można przymknąć oczy i widać ją prezentującą się na scenie. To nie są najlepsze nagrania w sensie czysto dźwiękowym, ale są absolutnie do przyjęcia - dodał.

Prowadzący jednak przerwał mu: - Ale w sensie artystycznym one są najlepsze.

- Tak, to jest oczywiście pik! - zgodził się Barcikowski.

17-latka na scenie

Maria Callas (1923-1977) nazywana bywa "primadonną stulecia", "primadonna assoluta" i "La Divina" ("Boska"). Urodziła się w Nowym Jorku 2 grudnia 1923 roku w rodzinie greckich emigrantów. Po rozpadzie małżeństwa rodziców Maria wróciła z matką do Aten, gdzie mieszkała do 27 roku życia. W 1945 roku wyemigrowała do USA.

W sierpniu 1941 roku zaśpiewała po raz pierwszy partię tytułową w "Tosce" i w wieku 17 lat stała się jedną z czołowych śpiewaczek greckich.

Posłuchaj
121:39 2022_08_06 12-59-01_PR2_Duza_czarna.mp3 Maria Callas i jej 20 koncertowych płyt (Duża czarna/Dwójka)

 

***

Audycja: Duża czarna (#624)

Prowadził: Przemysław Psikuta 

Gość: Wojciech Barcikowski

Data emisji: 6.08.2022

Godzina emisji: 13.00

mg

reklama

Czytaj także

Jolanta Pszczółkowska-Pawlik. Moniuszko śpiewany przez młodych

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 18:00
- Założeniem mojej serii płyt jest to, że nagrywamy z młodzieżą, która reprezentuje sferę estetyki bardzo mi bliską. Jest to bardzo głębokie wejście w sferę emocji, w teksty - mówiła w Dwójce wybitna pianistka, kameralistka, producentka i menadżerka kultury Jolanta Pszczółkowska-Pawlik o serii płyt z pieśniami Stanisława Moniuszki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

#DCz 613. Teresa Berganza Vargas - oszałamiająca kariera oparta na kilku rolach

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 16:00
- Budowała swoją karierę na kilku rolach i sama uważała, że ten ograniczony dobór repertuaru wynika z jej głosu. Była ewidentnie perfekcjonistką - mówił o mezzosopranistce Teresie Berganzie Vargas gość audycji "Duża Czarna" Wojciech Barcikowski.
rozwiń zwiń