REKLAMA

"Urodziłem się pewnego błękitnego dnia"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2010 01:22
Od poniedziałku w "To się czyta latem" – niezwykła książka Daniela Tammeta w interpretacji Grzegorza Damięckiego.

Daniel Tammet urodził się 31 stycznia 1979 roku. W środę. Dla zwykłego śmiertelnika nie jest to szczególnie ważna informacja, ale Daniel cierpi na zespół Aspergera i zaburzenie zwane synestezją,  które sprawia, że widzi kolory, kształty i faktury liczb. Dlatego data jego  urodzin jest niebieska, a cyfry, które ją tworzą, kształtem przypominają gładkie otoczaki. Daniel potrafi dokonywać obliczeń,  których wynik możemy sprawdzić jedynie za pomocą komputera. Liczby są od  najmłodszych lat jego najwierniejszymi przyjaciółmi – najbardziej lubi cyfrę cztery, podobnie jak on "cichą i nieśmiałą".
Daniel Tammet nie jest jednak oderwany od rzeczywistości. Opowiada o swoim niełatwym dzieciństwie i dorastaniu, a także problemach, z którymi styka się na co dzień jako dorosły człowiek. Urodziłem się pewnego błękitnego dnia daje czytelnikowi klucz do niezwykłego umysłu człowieka dotkniętego autyzmem i szansę spojrzenia na świat jego oczami.

Daniel Tammet potrafi wykonywać w pamięci najbardziej złożone obliczenia matematyczne i w tydzień nauczyć się nowego języka. Każdego ranka zjada na śniadanie dokładnie 45 gramów owsianki i zanim wyjdzie z domu, liczy wszystkie rzeczy, które na siebie zakłada. Jego niezwykła książka to poruszające spojrzenie do wnętrza człowieka cierpiącego na niezwykle rzadką i wciąż tajemniczą chorobę.
"Independent"
 
Danniel Tammet jest człowiekiem o niezwykłym umyśle. Dlatego tym bardziej godne podziwu są jego skromność i prostoduszność, które przebijają z tej arcyciekawej książki. Jeszcze do niedawna ludzie tacy jak on nazywani byli ‘idiotami-sawantami’, ale na szczęście cząstka ‘idiota’ została słusznie odrzucona. W tym człowieku nie ma bowiem nic idiotycznego.
"Sunday Times"

Urodziłem się pewnego błękitnego dnia jest przypuszczalnie pierwszym raportem z wnętrza umysłu sawanta (...). W Tammecie zdumiewająca jest przede wszystkim nie tyle niezwykłość jego umysłu, ile fakt, że potrafi nam o nim opowiedzieć.
"Daily Mail"


Czyta Grzegorz Damięcki.

6 września (poniedziałek), godz. 19:45
7-10 (wtorek-piątek), godz. 23:45

Czytaj także

To się czyta latem: "Excentrycy" Włodzimierza Kowalewskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2008 13:24
Włodzimierz Kowalewski - prozaik, felietonista radiowy - jego książkę "Excentrycy" czyta Marcin Przybylski
rozwiń zwiń
Czytaj także

To się czyta latem: Matthew Perl „Zagadka Dickensa”

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2010 18:46
Intryga kryminalna z wielką zagadką literacką w tle
rozwiń zwiń
Czytaj także

To się czyta latem: Paul Theroux "Wielki bazar kolejowy"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2010 09:04
Od poniedziałku na naszej antenie – literackie sprawdzanie z podróży z Londynu do Tokio i z powrotem, znakomita kolejowa odyseja, jedna z najważniejszych XX-wiecznych książek o podróży i podróżowaniu.
rozwiń zwiń