"Radości" ofiar i ich oprawców

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 12:00
- Zależało mi, żeby to było delikatne, żeby nie była wyeksponowana tylko historia pogromowa, ale żeby znalazła się też śmierć skoczków narciarskich - o swoim nowym tomiku wierszy, mówił w "Świecie poetyckim", Grzegorz Kwiatkowski.
Audio
Grzegorz Kwiatkowski
Grzegorz KwiatkowskiFoto: Michał Andrysiak

Tom "Radości" utrzymany jest w duchu minimalizmu i estetyki Umarłych ze Spoon River Edgara Lee Mastersa oraz filmów Michaela Haneke. 22 wiersze, 22 historie ludzkich "radości". Autora interesuje temat nieprzemijalności zła i jego ciągłego istnienia w świecie.

W tytułowym dla zbioru wierszu "Radość", Kwiatkowski w kilku linijkach opowiada o dwóch braciach, którzy zakopują zmarłe zwierzęta. W czasie tego zajęcia rodzi się w nich poczucie radości z dobrze wykonanej pracy.

- Chciałem, żeby te wiersze były takimi małymi strzałami. Najwazniejsze w tym tomie są sytuacje graniczne - tłumaczył gość Witolda Malesy.

Wiersze młodego poety czytał w audycji Mariusz Bonaszewski.

**************

Grzegorz Kwiatkowski urodził się w roku 1984. Jest poetą i muzykiem, członek zespołu Trupa Trupa. Stworzył słowa do spektaklu "Duety nieistniejące" Teatru Dada von Bzdülöw i Mikołaja Trzaski (2011). Dwukrotnie zgłoszony do Paszportów Polityki (2009, 2010). Stypendysta Ministra Kultury (2012). Publikował m.in. w Zeszytach Literackich, Tygodniku Powszechnym, Twórczości, Gazecie Wyborczej, Midraszu, Dzienniku, Lampie, Dwutygodniku, Fa-arcie, Kwartalniku Artystycznym i Odrze.

Zobacz więcej na temat: poezja
Czytaj także

Hartwig: Miłosz potrafił nas zawsze pocieszyć

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2013 09:00
- W Ameryce byliśmy przybyszami, Czesław w listach pomagał nam się wdrożyć w to nowe życie - mówiła poetka, która w Dwójce opowiadała o książce "Korespondencja", zawierającej listy wymieniane między nią, Arturem Międzyrzeckim i Czesławem Miłoszem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mroczne tajemnice domu Tuwima

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 18:00
- Tuwim od najmłodszych lat miał poczucie, że jest naznaczony – Piotr Matywiecki, autor biografii łódzkiego poety, obala mity jakie narosły wokół jednego z najważniejszych literatów międzywojnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Miłość to ból karalny..." Tandetna poezja walentynkowa

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2013 12:01
"Dzień Świętego Walentego to dla mnie było coś normalnego. Dopóki Ciebie nie spotkałem i po uszy się nie zakochałem" - czy takie wyznanie miłosne działa?
rozwiń zwiń