Nie tylko "Śmierć i dziewczyna"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2015 12:00
Bohaterem kolejnej audycji będzie pisarz chilijski pisarz i działacz społeczny na rzecz praw człowieka - Ariel Dorfman.
Amerykańska aktorka Sigourney Weaver zagrała główną rolę w filmie Romana Polańskiego Śmierć i dziewczyna opartym na sztuce Ariela Dorfmana
Amerykańska aktorka Sigourney Weaver zagrała główną rolę w filmie Romana Polańskiego "Śmierć i dziewczyna" opartym na sztuce Ariela DorfmanaFoto: PAP/EPA/JAVIER ECHEZARRETA

Urodził się w rodzinie żydowskiej w Buenos Aires. Był doradcą do spraw kultury prezydenta Salwatora Allende, po przewrocie Pinocheta wyemigrował z Chile. Od lat osiemdziesiątych mieszka w Stanach Zjednoczonych. Jest pisarzem dwujęzycznym, autorem takich powieści jak "Wdowy" czy "Niania i góra lodowa".

Sztuka teatralna "Śmierć i dziewczyna", którą napisał w 1990 roku, była jego debiutem dramaturgicznym, który okazał się światowym sukcesem. Przyczyniła się do tego prawdopodobnie  jej uniwersalność  - fakt, że mogłaby dziać się w wielu krajach wyzwolonych właśnie spod dyktatury, choć jej akcja rozgrywa się w Chile.

Oto jedna z ofiar reżimu - Paulina Salas, obecnie kobieta czterdziestoletnia - w młodości została porwana wprost z ulicy, osadzona w więzieniu i poddawana wyrafinowanym torturom, podczas których rozbrzmiewała kompozycja Schuberta "Śmierć i dziewczyna". Utwór ten prezentował więźniom ich lekarz. Po latach w przypadkowym kierowcy, który pomógł jej mężowi, pożyczając mu koło zapasowe, Paulina rozpoznaje "owego" lekarza. Poznaje go po głosie, ponieważ w trakcie tortur zawiązywano jej oczy. Czy istotnie jest to ten współsprawca, czy niewinny człowiek, który pod presją - Paulina grozi mu bowiem rewolwerem - jest w stanie przyznać się do wszystkiego?

We fragmentach sztuki "Śmierć i dziewczyna" w przekładzie Małgorzaty Semil wystąpili: Dorota Landowska i Krzysztof Banaszyk.

***

Na audycję "Świat na scenie" zapraszamy w piątek (10.04) w godzinach 22.00-22.30. Program poprowadzi Iwona Malinowska.

mm/mc

Czytaj także

Isabel Allende w Domu Duchów

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 19:00
– Podobnie jak inni pisarze latynoamerykańscy Isabel Allende pełnymi garściami czerpie z rodzinnych historii. "Dom Duchów", jej pierwsza książka, zaczęła powstawać jako list do umierającego dziadka – mówiła w Dwójce Marta Jordan, tłumaczka prozy chilijskiej pisarki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Figle pamięci, czyli reputacja następcy Marqueza

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 18:00
Rozmowa o "Reputacjach", najnowszej książce kolumbijskiego prozaika Juana Gabriela Vasqueza, uważanego za następcę Gabriela Garcii Marqueza.
rozwiń zwiń