Mroczna sztuka Petera Asmussena

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2016 09:35
W audycji "Świat na scenie - czyli o dramaturgii współczesnej" przyjrzymy się twórczości Duńczyka na przykładzie dramatu "Bunt".
Autora interesują skomplikowane relacje między ludźmi: miłość, zdrada, choroba, zaufanie, poświęcenie i śmierć (zdjęcie ilustracyjne)
Autora interesują skomplikowane relacje między ludźmi: miłość, zdrada, choroba, zaufanie, poświęcenie i śmierć (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay/purple_confetti

Niedawno Agencja Dramatu i Teatru Adit wydała zbiór 6 sztuk duńskiego autora Petera Asmussena pt. "Śmierć jest innym gatunkiem muzyki".  

Asmussen jest już znanym w Polsce autorem - i z druku w "Dialogu", i kilku wystawień scenicznych. Jego twórczość cechuje pesymizm, mroczność, tajemniczość. Nie interesuje go polityka. Jego sztuki mogą dziać się wszędzie, nie ma tu kolorytu lokalnego, duńskiego.

Sztuka "Bunt" pokazuje dramaty bliskich sobie ludzi, którzy nie potrafią mówić o swoich uczuciach, a jeśli mówią, to nie to, co by chcieli. Okazuje się, że o tych trudnych sprawach łatwiej jest rozmawiać z nieznajomymi, spotkanymi na przykład w parku na ławce. Sztukę "Bunt", jak i pozostałe , przetłumaczył Paweł Partyka. W wybranych fragmentach wystąpili: Eliza Borowska i Mariusz Bonaszewski.

O twórczości Petera Asmussena porozmawiamy z krytykiem Januszem Majcherkiem.

***

Na audycję "Świat na scenie - czyli o dramaturgii współczesnej" zapraszamy w piątek (29.04) w godz. 21.30-22.00. Program poprowadzi Iwona Malinowska.

bch


Zobacz więcej na temat: TEATR

Czytaj także

Dyrektor NInA: te nagrania nas przetrwają

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2016 20:00
O misji Narodowego Instytutu Audiowizualnego opowiadał w audycji "O wszystkim z kulturą" Michał Merczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wideo w teatrze. Na tropie rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2016 18:00
- Nie chodzi o zarejestrowany obraz, ale o pewną konstrukcję świata, którą próbujemy oddać w teatrze - mówili członkowie Identity Problem Group. Czy właśnie dlatego sztuki performatywne posiłkują się technologiami wideo?
rozwiń zwiń