X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wilhelm Genazino

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2012 13:00
Niemiecki pisarz, laureat nagrody Georga Buchnera. Zadebiutował jako prozaik i prozą zajmował się przez lata - w Polsce znany między innymi jako autor trylogii "Abschaffel" w przekładzie Anny Chałbis.
Audio

W roku 2004 Genazino  pisze swój pierwszy dramat pt."Dobry Boże, spraw, żebym oślepł", nagrodzony przez niemieckojęzyczne wydawnictwa teatralne w konkursie  dla dramatopisarzy. Prapremiera sztuki miała miejsce 20 listopada 2005 roku w Darmstadt.

Pod koniec 2011 roku w Wydawnictwie ADiT ukazałysię 3 sztuki Genazino w przekładzie  Macieja Ganczara w tomie opatrzonym tutułem , pochodzącym  własnie od pierwszej sztuki - "Dobry Boże, spraw, żebym oślepł". Druga nosi tytuł "Kobold", trzecia - "Courasche albo Boże, odpuść". Dwie pierwsze poruszają tę samą problematykę - obie są wyrazem protestu przeciwko wszechpanującemu obecnie kultowi młodości. Bohaterami są w obu przypadkach starzejący się małżonkowie, którzy dostrzegają u siebie wzajemnie oznaki  przybywających im lat a ubywających sił, entuzjazmu i radości. Obie pary wiodą utrwalone od lat monotonne, schematyczne życie. Nie ma tu skomplikowanej intrygi. W obu przypadkach chwilowo mamy do czynienia z klasycznym trójkątem: on i one dwie, ale jedynie w warstwie słownej. Byłyby to bardzo przygnębiające sztuki, gdyby nie specyficzny język, który pozwala odbiorcy uśmiechnąć się, nierzadko zaśmiać i czuć tę umacniającą się między małżonkami więź.

We fragmentach obu sztuk wystąpili: Magdalena Zawadzka i Marek Barbasiewicz.

W audycji Iwony Malinowskiej gościem będzie krytyk teatralny Janusz Majcherek.

 

7 stycznia (sobota), godz. 23:00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Najnowsze książki o teatrze

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2011 19:28
Na zamknięcie sezonu 2010/2011 rozmawialiśmy o publikacjach związanych właśnie z teatrem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłość małżeńska nie istnieje

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2011 12:30
Historia dwóch par, które pod koniec życia odczuwają potrzebę rozmowy o uczuciach. Okazuje się, że przez wiele lat spędzonych razem żyli w kłamstwie. Wychodzi na jaw gorzka prawda o miłości.
rozwiń zwiń