Najnowsze książki o teatrze

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2011 19:28
Na zamknięcie sezonu 2010/2011 rozmawialiśmy o publikacjach związanych właśnie z teatrem.
Audio

W środowym literackim "Sezonie na Dwójkę":

Spotkanie z prof. Ewą Pilawską –  dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi, pomysłodawczyni konkursu na polską komedię współczesną. Zakończyła się właśnie trzecia edycja tego konkursu, której plon ukaże się w kolejnej antologii.  

Rozmowa z krytykiem teatralnym Januszem Majcherkiem o "Sztukach odnalezionych małych i mniejszych" Sławomira Mrożka.

Z Poznania tłumacz Jerzy Czech opowiedział o swoim nowym przekładzie pism Konstantego Stanisławskiego, współtwórcy Moskiewskiego Teatru Artystycznego. Pisma Stanisławskiego, zawierające definicje słynnego  "przeżywania" i "systemu  gry", ukazały się w Polsce w roku 1954 w przekładzie Aleksandra Męczyńskiego. Obecny przekład jest przystępniejszy –"sens ten sam, opakowanie –  jak najprostsze" – mówi tłumacz, a podkreślają to recenzenci książki wydanej przez Państwowa Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie, znani aktorzy: Jarosław Gajewski i Jan Peszek.

Rozmowa z reżyserem Andrzejem Rozhinem, który w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Jego książka "Wybrałem teatr" zawiera wiele barwnych epizodów z biografii artysty, pokazanych na tle społeczno- politycznym.

Audycję prowadziła Iwona Malinowska.

 

Czytaj także

Chrystus z gdańskiej stoczni

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2011 16:20
Stefan Chwin opowiada o swojej nowej – jednocześnie gdańskiej i bardzo uniwersalnej – powieści "Panna Ferbelin".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Julian Stryjkowski – z ciemności na światło dzienne

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2011 08:18
Zmagania z tożsamością narodową, religijną i seksualną to według Ireneusza Piekarskiego, autora nowej książki o Stryjkowskim, spiritus movens twórczości pisarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowoczesna poezja kontra utarte kanony

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2011 08:56
W Dwójkowych "Słowach po zmroku" mówiliśmy o nowo wydanej antologii poetyckiej "Powiedzieć to inaczej. Polska liryka nowoczesna".
rozwiń zwiń