X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rewolucja powielaczy. Słowo w walce z reżimem

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2015 20:00
- Dzięki podziemnym wydawnictwom do polskiego czytelnika trafili zakazani przez cenzurę Miłosz i Gombrowicz, ale też wielu wielu zagranicznych autorów, jak chociażby Günter Grass - mówił w Dwójce Jan Strękowski, działacz opozycji w PRL.
Audio
  • Rewolucja powielaczy. Słowo w walce z reżimem (Strefa literatury/Dwójka)
Prowizoryczna drukarnia w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. W czasie strajku w 1980 roku wydano w niej m.in. 13 numerów Biuletynu Informacyjnego.
Prowizoryczna drukarnia w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. W czasie strajku w 1980 roku wydano w niej m.in. 13 numerów Biuletynu Informacyjnego.Foto: PAP/Erazm Ciołek

serwis specjalny
Powielacz 1200.jpg
Drugi obieg wydawniczy 1976-1989

Rozkwit literatury wydawanej poza państwowym obiegiem rozpoczął się od wykładu prof. Władysława Bartoszewskiego. W 1976 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim opowiadał on o działaniu polskiej podziemnej prasy w czasach okupacji niemieckiej. Trzech studentów KUL postanowiło nawiązać do tej tradycji.

- Byli to Janusz Krupski, Bogdan Borusewicz i Piotr Jegliński, którzy w sensacyjnych okolicznościach przemycili do Polski powielacz - opowiadał Jan Olaszek, autor książki "Rewolucja powielaczy". Dzięki temu narzędziu powołana przez nich do życia Nieocenzurowana Oficyna Wydawnicza wydała pierwszą polską książkę poza urzędowym systemem kontroli. Był to "Kompleks polski" Tadeusza Konwickiego.

Podobne inicjatywy doprowadziły wkrótce do opublikowania wszystkich dzieł Miłosza, który w państwowej prasie nie mógł być wymieniany nawet z nazwiska. Dziennikarz Jan Strękowski w audycji zwracał uwagę na szczególne zasługi polskiego podziemia dla literatury rosyjskiej.

Z kolei wydawcy Wacław Holewiński i Andrzej Mietkowski opowiadali o niebezpieczeństwach towarzyszących twórcom drugiego obiegu literackiego. 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury 

Prowadzą: Dorota Gacek i Anna Lisiecka

Goście: Jan Strękowski, Jan Olaszek, Wacław Holewiński, Andrzej Mietkowski

Data emisji: 13.12.2015

Godzina emisji: 19.00

bch/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nieznany front zimnej wojny. 10 milionów zakazanych książek

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 03:33
- Alfred Reisch, autor "Nieznanego frontu zimnej wojny" był konsekwentnym antykomunistą, który chciał przyczynić się do rozpadu bloku pokojowymi metodami - mówi dr Janos Tischler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Mietkowski. Student kontra ubecy

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2015 08:00
– Czas, gdy znalazłem się w Krakowie, nie sprzyjał skupieniu nad nauką – wspominał Andrzej Mietkowski lata, gdy - bez przekonania - studiował astronomię.
rozwiń zwiń