X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Maria Dłużewska: w sierpniu 80. roku widziałam dumnych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 13:15
- Byłam na wakacjach w ośrodku wypoczynkowym olsztyńskiego teatru, gdy z Radia Wolna Europa dowiedziałam się o strajkach na Wybrzeżu. Pojechałam ze znajomym do Gdańska. Ja to widziałam. Zakłady stały, było pusto na ulicach, za ogrodzeniem stoczni byli robotnicy, a przed nim kobiety z dziećmi. I wtedy zaczęłam płakać, bo pierwszy raz zobaczyłam, jak syn może być dumny z ojca - mówiła w Dwójce wybitna aktorka, dziennikarka, reżyserka filmów dokumentalnych i działaczka opozycyjna. 
Audio
  • Maria Dłużewska o swoim dzieciństwie w Kielcach w czasach stalinowskich, zamordowanym ojcu, matce w więzieniu, pozbawieniu rodziców całego majątku (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Maria Dłużewska o czasach szkolnych i pracy w kilku teatrach w Polsce (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Maria Dłużewska o burzliwym początku lat 80. (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Maria Dłużewska o swoich doświadczeniach radiowych (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Maria Dłużewska o swoich fimach dokumentalnych (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Maria Dłużewska
Maria DłużewskaFoto: PAP/Leszek Szymański

Bohaterką "Zapisków ze współczesności" była Maria Dłużewska. Aktorka teatrów w Koszalinie, Szczecinie, Gdyni i Warszawie, od września 1980 roku należała do NSZZ "Solidarność", współorganizowała Msze za Ojczyznę i Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej, kolportowała podziemne wydawnictwa. Była działaczką Solidarności Walczącej, redaktorką Radia Solidarność, a w latach 1991-1993 dziennikarką "Tygodnika Solidarność". Po 1993 roku zajęła się tworzeniem filmów dokumentalnych.

Jest autorką m. in. dokumentów: "Solidarność Walcząca", "Mgła", "Pogarda", "Dama", "Drzwi do wolności". "Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce i za osiągniecia w pracy zawodowej i społecznej" w 2008 roku otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

- Kiedy robiłam film o obrońcach w procesach politycznych, o ludziach, którzy bronili naszej godności, spotkałam się z Andrzejem Rozpłochowskim, przywódcą strajku w Hucie Katowice. I wtedy powiedzieliśmy sobie, że jeśli ktoś widział sierpień 1980 roku, czyli widział cud, to nigdy nie zwątpi. Nas ten cud trzyma przy życiu, wierzymy, że musi być dobrze, że wszystko może się zmienić - powiedziała Maria Dłużewska.

Zapraszamy do wysłuchania kolejnych odcinków audycji, w których Maria Dłużewska opowiadała o swoim dzieciństwie w Kielcach w czasach stalinowskich, zamordowanym ojcu, matce w więzieniu, pozbawieniu rodziców całego majątku (ojciec był właścicielem browaru), dorastaniu, eksternistycznym egzaminie aktorskim, grze w teatrach w Koszalinie, Szczecinie i Warszawie. O roku 1980 i powstaniu "Solidarności", stanie wojennym, podziemnym teatrze domowym, swoim udziale w realizacji programów Radia Solidarność i przysiędze w "Solidarności Walczącej". O swojej pracy dziennikarskiej po roku 1989, podróżach, katastrofie smoleńskiej, o kilkudziesięciu scenariuszach i filmach dokumentalnych, które zrealizowała, o swoich książkach i kolejnych planach filmowych.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotował: Wacław Holewiński

Data emisji: 15-19.07.2019

Godzina emisji: 12.45

mko/am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bronisława Kawalla: Bach otworzył przede mną Amerykę

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 15:25
- Wygrany przeze mnie konkurs bachowski w Waszyngtonie w lipcu 1975 roku otworzył przede mną nowe perspektywy koncertowe - opowiada Bronisława Kawalla, ceniona pedagog, absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie fortepianu profesora Jana Ekiera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska. Teatr, Łódź i Kazimierz Dejmek

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 14:54
Bohaterką cyklu "Zapiski ze współczesności" była wykładowczyni Akademii Teatralnej w Warszawie, do niedawna również Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń