Ewa Dałkowska: jestem wiernym słuchaczem radia

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 13:34
- Mój mąż uważa, że mam fioła słuchając Dwójki i tych muzycznych kawałków. Dwójka daje mi poczucie bezpieczeństwa, bardzo cenię też fenomen, że wypada być w Dwójce, każdemu: Dwójka, jesteś na miejscu - mówiła w audycji "Zapiski ze współczesności" aktorka Ewa Dałkowska.
Ewa Dałkowska
Ewa DałkowskaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Posłuchaj
15:38 2021_06_07 12_46_13_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Ewa Dałkowska o rodzinnym Wrocławiu i swoim ojcu, któremu zawdzięcza karierę sceniczną (Zapiski ze współczesności/Dwójka) 

13:30 2021_06_08 12_46_28_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Ewa Dałkowska wspomina pierwsze lata pracy w teatrze (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

13:35 2021_06_09 12_46_12_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Ewa Dałkowska o swojej przygodzie z radiem (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:29 2021_06_10 12_45_51_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Ewa Dałkowska wspomina lata 80. (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:38 2021_06_11 12_44_26_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Ewa Dałkowska wspomina swoje filmowe role (Zapiski ze współczesności/Dwójka)    
dałkowska-miniatura.jpg
Ewa Dałkowska: w teatrze radiowym nie mam brania

Znana jest przede wszystkim jako aktorka. Zanim jednak ukończyła warszawską PWST (1972 rok), została absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim (1970 rok), ale zanim pociągnęła ją literatura i sztuka, kochała już... radio.

Ta wyjątkowa relacja sięga lat dziecinnych, a wszystko zaczęło się od "Garbusa", czyli wiersza Juliana Tuwima rozpoczynającego się od słów: Piękne krawaty, Lecz cóż mi po nich, kiedy jestem garbaty? - Zdecydowałam się na konkurs ogłoszony przez radiowców we Wrocławiu i wygrałam go - wspominała Ewa Dałkowska.

Od tej pory mała Ewa angażowana była przez radiowców do słuchowisk. Dziś nie pamięta już ani tytułów, ani redaktorów, ale pamięta, że dostawała za swoją pracą wynagrodzenie. - Przez całe moje młode życie utrzymywałam się z zawodu - żartowała. - Mogłam je wydać na jakieś autostopy.

Czytaj także:

"My nastolatki", audycja w Radiu Wrocław, która oddawała głos młodzieży, była kolejnym etapem kariery na falach eteru. Ewa - wówczas studentka filologii polskiej - przeprowadzała wywiady z ciekawymi postaciami, które pojawiały się we Wrocławiu. - Poza Waldorffem, który zapytał: za ile? - śmiała się aktorka. - Czuję się wobec radia jakaś bardziej intymna. Jak o radiu myślę, to z przyjemnością.

Okres warszawski i studia w szkole teatralnej osłabiły nieco radiowy zapał Ewy Dałkowskiej. - Później nie byłam już taka wzięta, chociaż uważałam, że radio to jest mój teren - podkreśliła. - Właściwie w Warszawie wzięta byłam tylko przez Andrzeja Piszczatowskiego, mojego kolegę z teatru i radiowca. Mieliśmy wspaniałe przygody, nawet zaraziłam go Hemarem i zrobił parę słuchowisk. Z kolegami z Teatru Powszechnego graliśmy te słuchowiska Andrzeja Piszczatowskiego, nieodżałowanej pamięci radiowca i nie tylko, to był też ojciec teatru domowego. Bardzo za nim tęsknię.

Małgorzata Małaszko: Andrzej Piszczatowski w pracy zapalał się swoją wnikliwością >>>>

W swojej gawędzie aktorka wspominała również rodzinne miasto – Wrocław, a także ojca, początkowo niechętnego jej profesji, któremu ostatecznie zawdzięcza karierę sceniczną.

Rozmowę w 2017 roku przeprowadziła Małgorzata Szymankiewicz.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności 

Gość: Ewa Dałkowska (aktorka)

Data emisji: 7.06-11.06.2021

Godzina emisji: 12.45

Czytaj także

"Dziewczyny z Wołynia. Prawdziwe historie"

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2018 13:21
To dramatyczna i wstrząsająca opowieść o ludobójstwie, które miało miejsce w 1943 roku na Wołyniu. "Dziewczyny z Wołynia. Prawdziwe historie" to zapis dziewięciu rozmów z kobietami, które jako małe dziewczynki widziały na własne oczy koszmar rzezi wołyńskiej, i które cudem zdołały przetrwać masakrę na Kresach Wschodnich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małgorzata Małaszko: Andrzej Piszczatowski w pracy zapalał się swoją wnikliwością

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 14:29
- Andrzej Piszczatowski był cudownym kompanem, mądrym człowiekiem, oddanym artystą, który na szczęście część swojego życia oddał radiu i dzięki temu możemy sięgać do tego, gdzie on ten swój talent i wrażliwość zostawił - wspominała w Dwójce Małgorzata Małaszko, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń