"Wykrzyczeć wściekłość". Kultura w stanie wojennym

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 17:48
– Cenzura zdjęła wszystkie spektakle Teatru Powszechnego, przestaliśmy grać. Puściły nam nerwy i zaczęliśmy bojkot – wspominała Ewa Dałkowska, jedna z inicjatorek powstania antyrządowego Teatru Domowego.
Audio
  • "Wykrzyczeć wściekłość". Kultura w stanie wojennym (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Dokumentalna wystawa grafiki podziemnej Solidarności 1981-89 pt. ... czerwone przegrywa,    Warszawa 1990
Dokumentalna wystawa grafiki podziemnej Solidarności 1981-89 pt. "... czerwone przegrywa", Warszawa 1990Foto: PAP/Ireneusz Sobieszczuk

Teatr Domowy, zrodzony w środowisku Teatru Powszechnego, był jednym z elementów nieformalnego protestu artystów teatru, filmu i telewizji po ogłoszeniu stanu wojennego na terenie PRL. – Trzeba było gdzieś wykrzyczeć wściekłość na to, co się stało, a nie mieliśmy gdzie grać. Naradzaliśmy się, co zrobić, i stwierdziliśmy, że najbezpieczniej będzie grać w domu – opowiadała.

O tym, jak zareagowali twórcy sztuk plastycznych, mówili z kolei grafik Tomasz Kuczborski, autor wielu okładek drugoobiegowych książek, oraz Mirosław Chojecki, współzałożyciel Niezależnej Oficyny Wydawniczej "Nowa"). Wszystko zaczęło się od "dość nieporadnych i mało widocznych" ulicznych ulotek w pierwszych miesiącach po 13 grudnia, szybko jednak w prywatnych mieszkaniach zaczęto organizować "wystawy walizkowe", a w cieplejszych miesiącach ekspozycje na parkanach i płotach.

W Dwójce rozmawialiśmy m.in. o tym, dlaczego koniecznością opozycyjnych spotkań artystycznych były "bankieciki", o porozumieniu, które udawało się wówczas osiągnąć ludziom pomimo zasadniczych różnic światopoglądowych, a także o reakcjach władz i służb bezpieczeństwa na niezależne działania twórców.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: Ewa Dałkowska (aktorka, jedna z inicjatorek powstania teatru domowego), Mirosław Chojecki (opozycjonista, współzałożyciel Niezależnej Oficyny Wydawniczej "Nowa"), Tomasz Kuczborski (projektant, grafik, twórca okładek książek drugiego obiegu)

Data emisji: 13.12.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/mko

Czytaj także

Mirosław Chojecki - "małomówny i przebiegły konspirator"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2015 20:00
Tak pisała Ewa Milewicz o swoim koledze z Komitetu Obrony Robotników – Mirosławie Chojeckim, wydawcy, producencie filmowym i opozycjoniście w czasach PRL.
rozwiń zwiń
Czytaj także

38. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 06:00
W niedzielę 13 grudnia 1981 roku o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mirosław Chojecki o ludziach paryskiej "Kultury"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 17:35
Gościem "Rozmów Jerzego Kisielewskiego" był autor książki o twórcach legendarnego emigracyjnego pisma.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mój stan wojenny. Wspomnienia ludzi kultury

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 12:00
W "Zapiskach ze współczesności" o latach 1981-1983 opowiadali Maciej Englert, Wacław Holewiński, Ewa Dałkowska, Ewa Kulik i Zbigniew Gluza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mirosław Chojecki o opozycji w czasach PRL

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 23:00
Z gościem audycji "Retrospekcje" rozmawialiśmy o wydawnictwach krażących w PRL w drugim obiegu i zapomnianym działaczu "Solidarności" Jerzym Milewskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróż przez wspomnienia Ewy Dałkowskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 08:00
W tym tygodniu w audycji "Zapiski ze współczesności" gościliśmy aktorkę teatralną, filmową i radiową, która jest tegoroczną laureatką Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry – Sopot 2017".
rozwiń zwiń