Antoni Libera i Samuel Beckett - połączeni samotnością

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 13:00
- Po latach, teraz, interpretuję, skąd się wzięło dosyć wcześnie moje zainteresowanie Beckettem. Jako młody człowiek, kilkunastoletni, jak przeczytałem te pierwsze rzeczy, gdzie jest bardzo silnie wyrażone poczucie samotności, wyizolowania, te pustki, cisze irlandzkie, bardzo silna melancholia, to się w tym odnalazłem, poczułem, że to jest jakoś o mnie - mówił w "Zapiskach ze współczesności" Antoni Libera.
Antoni Libera
Antoni LiberaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Urodzony w 1949 roku Antoni Libera to pisarz, tłumacz, reżyser teatralny, krytyk literacki, a także znawca twórczości Samuela Becketta.

Czasy stalinizmu

W audycji mówił o swoim życiu i działalności twórczej, opowieść swą - naturalnie - rozpoczynając od czasów dzieciństwa, które przypadły na lata 50.

- Przyszedłem na świat w domu dosyć smutnym ze względu na to, że II wojna zdziesiątkowała rodzinę. Moi rodzice znali się przed wojną, a po niej byli bardzo obolali i nie wiedzieli, co ze sobą zrobić. Postanowili jednak założyć rodzinę i mieć potomka, byłem jedynakiem - zaczął swą opowieść Antoni Libera.

Jak podkreślał, pierwsze lata jego życia naznaczone były tragicznymi wydarzeniami politycznymi.

- Tak się złożyło, że ledwo przyszedłem na świat, zaczął się najgorszy okres stalinizmu, te 6 strasznych lat między 1949 a 1956 rokiem. Rodzice byli zupełnie wycofani. Chociaż zawodowo nie, oni pracowali i praca była dla nich panaceum, że trzeba pracować, od podstaw, ojciec na uniwersytecie, matka w szkole jako nauczycielka historii starożytnej i łaciny. Ja siedziałem cały czas w domu z babcią, było to dosyć samotne dzieciństwo - przyznał pisarz.

Dzieciństwo w akwarium

Jak wyznał, nie chodził do przedszkola, bawił się sam, nie miał kolegów wśród rówieśników. - Ten najwcześniejszy okres pamiętam jako rodzaj takiej szklarni, byłem w jakimś akwarium, bo byłem kompletnie odizolowany - wspominał.

Jak dodał, po latach zrozumiał, że to właśnie te pierwsze życiowe doświadczenia wpłynęły na jego zainteresowanie twórczością Samuela Becketta. - Jako młody człowiek, kilkunastoletni, jak przeczytałem te pierwsze rzeczy, gdzie jest bardzo silnie wyrażone poczucie samotności, wyizolowania, te pustki, cisze irlandzkie, bardzo silna melancholia, to się w tym odnalazłem, poczułem, że to jest jakoś o mnie - wyznał.

Zainteresowanie to przekuło się w działalność zawodową, o której również pisarz i tłumacz opowiedział w "Zapiskach ze współczesności". W audycji mówił też o swoich studiach zakończonych pracą magisterską na temat "Kosmosu" Witolda Gombrowicza, a także o przygodzie z reżyserią teatralną.

Antoni Libera - doceniany i nagradzany

Antoni Libera w 2019 roku został nominowany do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "słowo". Kapituła doceniła go za "wprowadzanie Polaków w świat największych dzieł literatury anglosaskiej, w szczególności Samuela Becketta, Williama Szekspira i Oscara Wilde'a, a także za wybitną działalność reżyserską oraz udział w rozwoju teatru polskiego". Ze sztukami Becketta mierzył się również jako reżyser, wystawiając je w Polsce i w Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz USA.

Do dziś jego najsłynniejszą powieścią pozostaje "Madame"uhonorowana Główną Nagrodą w pierwszej edycji konkursu Wydawnictwa Znak, wyróżniona Nagrodą im. Andrzeja Kijowskiego (1999) i wybrana spośród 123 utworów zgłoszonych z całego świata do finałowej siódemki IMPAC Dublin Literary Award (2002). Przełożono ją dotychczas na 21 języków. W 2021 roku ukazało się jej piąte wydanie. - To jest książka w książce - mówił autor o swoim powieściowym debiucie.

Antoni Libera za swą najważniejszą książkę uważa "Godota i jego cień". - Tam najwięcej powiedziałem, pracowałem nad nią długo. To jest coś na podobieństwo powieści - zaznaczył w jednym z wywiadów.

3 maja tłumacz i pisarz został kawalerem Orderu Orła Białego w uznaniu zasług dla kultury polskiej.


Posłuchaj
14:34 2022_05_16 12_45_51_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Antoni Libera o swoim dzieciństwie i latach szkolnych (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:18 Dwojka_Zapiski_ze_wspolczesnosci 2022_05_17-12-47-37.mp3 Antoni Libera o swoich studiach zakończonych pracą magisterską na temat "Kosmosu" Witolda Gombrowicza (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:00 2022_05_18 12_45_27_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Antoni Libera o wyjątkowej roli, jaką pełni w jego życiu Samuel Beckett i twórczość tego pisarza (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:09 Dwojka_Zapiski_ze_wspolczesnosci 2022_05_19-12-45-35.mp3 Antoni Libera o swojej przygodzie z reżyserią teatralną (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

12:56 2022_05_20 12_46_16_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Antoni Libera o twórczości literackiej (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Data emisji: 16-20.05.2022

Godzina emisji: 12.45

Czytaj także

Antoni Libera: w sztukach Szekspira zemsta to rodzaj choroby

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 20:00
- Był mistrzem zwrotów, żeby pokazać, że coś, co się wydaje niemożliwe - jest możliwe - mówił o tragediach Szekspira Antoni Libera, tłumacz, pisarz i reżyser. W jego przekładzie ukazały się "Tragedie rzymskie".
rozwiń zwiń