Pół wieku w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2011 11:00
Nieustane zmiany dokonujące się w naszej współczesności będą tematem cyklu gawęd Macieja Prusa - aktora i reżysera teatralnego.
Audio
  • Maciej Prus nt. zmian w naszej współczesności
  • Maciej Prus o swojej miłości do teatru, o drodze w zawodzie reżysera, o zmianach we współczesnym teatrze
  • Maciej Prus o swojej miłości do muzyki i współpracy z teatrem operowym i o dzisiejszej modzie na operę
  • Maciej Prus o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi i wspomnienia o ludziach ważnych w życiu
  • Maciej Prus snuje refleksje na temat swojego stosunku do życia na kolejnych etapach historyczno-politycznych

Maciej Prus (ur. 9 listopada 1937 roku) jest reżyserem i aktorem teatralnym. Aktorstwo ukończył w PWST w Krakowie, a reżyserię w warszawskiej PWST. Na początku lat 60. dołączył do zespołu Starego Teatru w Krakowie. Później związał się z Jerzym Grotowskim i jego Teatrem Laboratorium 13 Rzędów w Opolu, a także z zespołem aktorskim Teatru Rozmaitości w Krakowie.

Jako reżyser zadebiutował w 1968 roku sztuką "Pierwszy Dzień Wolności" Leona Kruczkowskiego w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie-Słupsku. Na początku lat 70. Maciej Prus realizował spektakle w warszawskim Teatrze Ateneum i Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. W latach 80. był związany przede wszystkim z warszawskim Teatrem Dramatycznym i łódzkim Teatrem im. Stefana Jaracza. W latach 90. współpracował już z wieloma scenami: w Teatrze Dramatycznym, w warszawskim Teatrze Polskim, Teatrze Narodowym, Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatrze Polskim we Wrocławiu i Teatrze Polskim w Poznaniu oraz Teatrze Nowym w Łodzi.

W latach 90. Maciej Prus dwukrotnie wystawiał "Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego, a także powrócił do wystawiania literatury romantycznej. Chętnie realizował też sztuki Witkacego i Szekspira. Powstały wówczas przedstawienia "Ryszarda III"  i "Straconych zachodów miłości" w warszawskim Teatrze Polskim. W 2003 roku w Teatrze Nowym w Łodzi Maciej Prus podjął się przygotowania premiery Hamleta, nieukończonego przed śmiercią przedstawienia w reżyserii Kazimierza Dejmka.

W pierwszej gawędzie Maciej Prus snuje refleksje na temat naszej współczesności - przede wszystkim zmian w ostatnich 20 latach.

W gawędzie drugiej nasz gość opowie o swojej miłości do teatru, o drodze w zawodzie reżysera, o zmianach we współczesnym teatrze.

W gawędzie trzeciej Maciej Prus opowie o swojej miłości do muzyki i współpracy z teatrem operowym - i o dzisiejszej modzie na operę.

W gawędzie czwartej Maciej Prus opowie o o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi i wspomnienia o ludziach ważnych w życiu.

W gawędzie piatej Maciej Prus snuje refleksje na temat swojego stosunku do życia na kolejnych etapach historyczno-politycznych.

Zaprasza Bogumiła Prządka.

31 stycznia - 4 lutego (od poniedziałku do piątku), godz. 11:45

Czytaj także

Smutna sztuka z happy endem

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2008 12:16
„Wiele hałasu o nic”, to jedna z najrzadziej wystawianych komedii Wiliama Szekspira. Maciej Prus, który reżyserował dzieła angielskiego dramaturga kilkakrotnie, wyjaśnia, że gdyby wiedział ile trudności wiąże się z realizacją tej sztuki, prawdopodobnie nie podjąłby się tego zadania. Efekty zmagań z tym trudnym tekstem publiczność będzie mogła poznać 12 grudnia, kiedy odbędzie się premiera spektaklu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowa tradycji z nowoczesnością

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2009 10:50
Do repertuaru Teatru Polskiego w Warszawie już dawno przyklejona została etykietka skostniałości i muzealności. Myślenie o scenie przy Karasia ma zmienić nowa scena - Scena Kameralna, której repertuar ma być rozmową tradycji z nowoczesnością. Już dziś (7 listopada) pierwsza premiera -„Szewców” Witkiewicza w reżyserii Macieja Prusa.
rozwiń zwiń