Polskie Radio
Section05
Maciej Prus

Wspominamy Macieja Prusa. "Najważniejsze dla niego było poczucie humoru"

- Stosunek Maćka do rzeczywistości pozwalał mu na dystans. Najważniejsze dla niego było, obok pewnie jeszcze kilku innych rzeczy, poczucie humoru. Bardzo dużo się razem śmialiśmy. Jednocześnie w domu było dużo książek, rozmawiało się o filmach, o muzyce. Atmosfera była trochę taka, jakby komunizm nie istniał. Udawało się budować taki świat, w którym można było zachowywać się normalnie - mówił w Dwójce prof. Jan Kubik, brat Macieja Prusa. Wybitny reżyser filmowy i teatralny zmarł w Święta Wielkanocne w wieku 85 lat.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Prus Dwójka odeszli 2023 Paweł Siwek Małgorzata Małaszko KULTURA

Maciej Prus: radość życia wyniosłem z domu rodzinnego

- Jedno mojej rodzinie zawdzięczam i za to moją rodzinę kocham: była szalenie tolerancyjna i miała ogromne poczucie humoru. Nie kontynuowało się tych najsmutniejszych, najtragiczniejszych rzeczy. Moja matka chciała żyć, i słusznie. Myślę, że oni bardzo kochali życie i to mi się udzieliło - mówił w w archiwalnym nagraniu z 2011 r. Maciej Prus. Reżyser i aktor 9 listopada br. obchodził 85. urodziny.
Zobacz więcej na temat:  opera Maciej Prus Bogumiła Prządka Dwójka KULTURA

Porzucił aktorstwo, został reżyserem. Maciej Prus skończył 85 lat

- Pewnie dziadek to wymyślił, że ja muszę, absolutnie muszę iść i zobaczyć Solskiego. Umyli mnie, uczesali i zaprowadzili do tego Solskiego. I Solski napisał mi wtedy na programie "Pana Jowialskiego" taką dedykację: "Maciusiowi - lubownikowi teatru - na pamiątkę Ludwik Solski" - opowiadał w Dwójce Maciej Prus, wybitny reżyser teatralny i operowy, a także aktor.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Prus Dwójka Małgorzata Szymankiewicz reżyser

85. rocznica urodzin Macieja Prusa na antenie Programu 2 Polskiego Radia

Od poniedziałku (7 listopada) codziennie do soboty na antenie Programu 2 Polskiego Radia będzie można usłyszeć szereg audycji, wpisujących się w jubileusz 85. urodzin wybitnego reżysera teatralnego oraz operowego – Macieja Prusa. W programie m.in. cykl gawęd o miłości do teatru i muzyki oraz słuchowisko Stanisława Ignacego Witkiewicza "Szewcy" w adaptacji i reżyserii artysty. 
Zobacz więcej na temat:  Maciej Prus

Jan Krenz. Dyrygent, który nie musiał podnosić głosu

- Był człowiekiem niesłychanie spokojnym, opanowanym i kulturalnym. Wielokrotnie byłem na próbach z jego udziałem. Nigdy nie pozwolił sobie na podniesienie głosu, nie mówię już o wyzywaniu, jak to się nieraz zdarza. On po prostu delikatnie przerywał i mówił: proszę to zrobić jeszcze raz, mocniej lub ciszej - wspominał Jana Krenza jego wieloletni przyjaciel, ks. Henryk Paprocki.
Zobacz więcej na temat:  Jan Krenz Joanna Wnuk-Nazarowa Dwójka MUZYKA Andrzej Zieliński Jakub Kukla Polskie Radio dyrygent Maciej Prus

„Wiele hałasu o nic”- WYGRAJ BILET

„Wiele hałasu o nic” to jedna z najrzadziej wystawianych komedii Wiliama Szekspira. Maciej Prus, który reżyserował dzieła angielskiego dramaturga kilkakrotnie, wyjaśnia, że gdyby wiedział ile trudności wiąże się z realizacją tej sztuki, prawdopodobnie nie podjąłby się tego zadania. Efekty zmagań z tym trudnym tekstem publiczność mogła poznać 12 grudnia, kiedy odbyła się premiera spektaklu. W maju spektakl ponownie powrócił do repertuaru Teatru Narodowego. Na naszych czytelników czekają podwójne
Zobacz więcej na temat:  TEATR Maciej Prus Urszula Maciej Kozłowski Grzegorz Małecki krzysztof wieszczek bożena stachura

Smutna sztuka z happy endem

„Wiele hałasu o nic”, to jedna z najrzadziej wystawianych komedii Wiliama Szekspira. Maciej Prus, który reżyserował dzieła angielskiego dramaturga kilkakrotnie, wyjaśnia, że gdyby wiedział ile trudności wiąże się z realizacją tej sztuki, prawdopodobnie nie podjąłby się tego zadania. Efekty zmagań z tym trudnym tekstem publiczność będzie mogła poznać 12 grudnia, kiedy odbędzie się premiera spektaklu.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Maciej Prus POLSKA Kraków Warszawa Poznań Juliusz Słowacki