Droga do aktorstwa Eugenii Herman

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 19:00
Eugenia Herman - aktorka i pedagog, łodzianka. W czasie wojny wraz z rodzicami przesiedlona do Austrii, gdzie zaraziła się od starszej siostry swojej koleżanki "bakcylem teatru".
Audio
  • Eugenia Herman o latach dziecięcych i egzaminie na studia aktorskie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Eugenia Herman o pracy w teatrze Kazimierza Dejmka w Łodzi (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Eugenia Herman o pamiętnych spektaklach teatralnych (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Eugenia Herman o najważniejszych kontaktach z aktorami i reżyserami (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Eugenia Herman o pracy w telewizji i słuchowiskach radiowych (Zapiski ze współczesności)
Warszawa, 14.03.1966. Teatr Telewizji - Śluby panieńskie, reżyseria Ireneusz KanickiNz. Ewa Młodnicka, Jan Englert , Eugenia Herman i Elżbieta Koslacz.
Warszawa, 14.03.1966. Teatr Telewizji - Śluby panieńskie, reżyseria Ireneusz Kanicki Nz. Ewa Młodnicka, Jan Englert , Eugenia Herman i Elżbieta Koslacz. Foto: TVP/PAP/Zygmunt Januszewski

Po wojnie wraz z rodziną wróciła do Łodzi i kontynuowała naukę w liceum i jednocześnie w szkole muzycznej. Po maturze wybrała aktorstwo. W czasie studiów, które przypadły na trudny okres stalinowski, ofiara pokazowego procesu "o wyklasowienie się", z powodu... nauki języka francuskiego, lektury francuskich pism i gry w brydża.

Wychowanka między innymi profesor Jadwigi Chojnackiej, Haliny Gallowej  i Henryka Łapińskiego. Wspomina ich metody pracy z przyszłymi aktorami podczas pierwszego spotkania ze słuchaczami. Po ukończeniu łódzkiej szkoły aktorskiej została zaangażowana przez dyrektora Kazimierza Dejmka do Teatru Nowego w Łodzi, mimo iż obowiązywała wówczas zasada rocznego stażu absolwentów na prowincji. Na drugim roku została mężatką, ale ów związek nie przetrwał próby czasu.

Na audycję zapraszamy od 8 lipca (poniedziałek) do 12 lipca (piątek) o godz. 11.45.

>>>Zapiski o współczesności

Zobacz więcej na temat: aktorzy FILM TEATR
Czytaj także

György Spiró: znajomość Norwida zawdzięczam Niemenowi

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2013 18:00
Gościem "Zapisków ze współczesności" w tym tygodniu będzie György Spiró - węgierski pisarz i dramaturg, autor utworów o tematyce polskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zostałem aktorem, czyli opowieść Janusza Gajosa

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 19:00
- Udało mi się dopiero za czwartym razem. Nie wiem skąd ten upór, bo nie odnajduję w sobie takich cech charakteru. Ale w tym jednym wypadku rzeczywiście było coś, co nie pozwalało mi ani na chwilę zboczyć z tej ścieżki - tak o początkach swojej drogi aktorskiej mówił w cyklu "Zapiski ze współczesności" Janusz Gajos.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cembrzyńska opowiada o życiu w filmie

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2013 19:00
Na srebrnym ekranie debiutowała w "Rękopisie znalezionym w Saragossie", potem, zajęła się produkcją filmową. W "Zapiskach ze współczesności" wspomnienia Igi Cembrzyńskiej.
rozwiń zwiń