Specjalistka od Mozarta. Wspomnienia Zdzisławy Donat

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2018 11:47
Bohaterką audycji "Zapiski ze współczesności" będzie światowej sławy śpiewaczka, która przez lata uważana była za niedoścignioną wykonawczynię "Królowej Nocy" w "Czarodziejskim flecie".
Audio
  • Wspomnienia Zdzisławy Donat o domu rodzinnym (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Wspomnienia Zdzisławy Donat o studiach na politechnice (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Zdzisława Donat o edukacji u Ada Sari i Gino Bechiego oraz o debiutach w Poznaniu i Monachium (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Zdzisława Donat o występach na scenach operowych w Monachium, Neapolu, Hamburgu, Buenos Aires, San Francisco i Nowym Jorku (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Zdzisława Donat jako Królowa Nocy w operze Zaczarowany flet Mozarta
Zdzisława Donat jako Królowa Nocy w operze "Zaczarowany flet" MozartaFoto: PAP-Sławomir Wojno

Anna Radziejewska 1200.JPG
Komu Anna Radziejewska odradza zawód śpiewaka?

Zdzisława Donat występowała na największych scenach m.in. w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, w La Scali w Mediolanie w Covent Garden w Londynie, w teatrach w Hamburgu, Monachium, Wiedniu czy Genewie. Szczególne uznanie wzbudziła jej interpretacja partii Królowej Nocy w "Czarodziejskim flecie" Mozarta. Do największych kreacji Zdzisławy Donat należą: rola Konstancji w "Uprowadzeniu z seraju" Mozarta, Noriny z "Don Pasquale" Donizettiego, Rozyny z "Cyrulika sewilskiego" Rossiniego, Olimpii z "Opowieści Hoffmanna" Offenbacha, Aminy z "Lunatyczki" i Elwiry z "Purytan" Belliniego, Gildy z "Rigoletto", Violetty z "Traviaty", czy Oskara z "Balu Maskowego" Verdiego.

W "Zapiskach ze współczesności" Zdzisława Donat opowiada o swoim rodzinnym domu w Poznaniu, o okupacji spędzonej w Krakowie, o edukacji i mistrzach, wśród których byli: Zofia Bregy, Ada Sari w Warszawie oraz Gino Bechi w Accademia Musicale Chigiana w Sienie. Nie zabraknie także wspomnień związanych z pracą przy spektaklach w wielu teatrach operowych świata, opowieści o ludziach, których spotykała na swojej drodze życia i o podróżach .

***

Na audycję "Zapiski ze współczesności" zapraszamy od poniedziałku do piątku (12-16.02) w godz. 12.45-13.00.

bch

Zobacz więcej na temat: śpiew opera

reklama

Czytaj także

Izabela Kłosińska. Kto jest wrogiem śpiewaczki?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 15:00
– Gdy mam mieć koncert, na kilka dni przed nim odwołuję wszystkie zajęcia na Akademii Muzycznej – mówiła sopranistka, tłumacząc, dlaczego mówienie przeszkadza w śpiewaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Akademia Operowa to szlif głosów klasy mistrzowskiej"

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 17:00
- Nabór do Akademii Operowej to cykl wielu ogólnopolskich przesłuchań i niezwykle wymagającej selekcji głosów, które potrzebują szlifu mistrzowskiego. To wyższy stopień śpiewaczego wtajemniczenia - mówiła w Dwójce prof. Izabela Kłosińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Dobber: śpiewacy stali się towarem

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 10:00
- Dzisiaj mniej ważne jest, jakim kto jest artystą, a bardziej, jakiego ma menedżera - mówił w Dwójce słynny baryton, jeden z wielkich polskich głosów, którego znacznie częściej można usłyszeć w teatrach operowych świata niż w naszym kraju.
rozwiń zwiń