X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polska Orkiestra Radiowa rozpoczyna sezon muzyką Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2014 17:00
Zapraszamy na niedzielny koncert inauguracyjny w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, na którym wykonana zostanie opera "Verbum nobile". Transmisję na antenie Dwójki poprowadzą Ewa Szczecińska i Marek Zwyrzykowski.
Audio
  • Łukasz Borowicz o inauguracji sezonu Polskiej Orkiestry Radiowej (Poranek Dwójki)
Łukasz Borowicz dyryguje Polską Orkiestrą Radiową
Łukasz Borowicz dyryguje Polską Orkiestrą RadiowąFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Prapremiera tego dzieła miała miejsce w Teatrze Wielkim w Warszawie 1 stycznia 1861 roku. Operę znakomicie przyjęli zarówno krytycy, jak i publiczność. Tylko w styczniu 1861 wykonano ją 7 razy. Krytycy zwracali uwagę na mistrzostwo twórców w odtworzeniu kolorytu i zacnej przeszłości szlacheckiej z jej dawnymi wartościami.

Czy jednak Moniuszko pasuje do naszych czasów? Z obiegowymi opiniami na temat kompozytora polemizował w Dwócje Łukasz Borowicz, dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej. - Krytykowanie jego muzyki jest absurdem, skoro prawie się jej nie wykonuje. Na jego kompozycjach ciąży duch interpretacji - mówił. - Zatrzymaliśmy się gdzieś w połowie ubiegłego stulecia, kiedy wydano drukiem w sposób uporządkowany opracowane dzieła Moniuszki. Dziś spojrzenie na muzykę operową drugiej połowy XIX wieku jest jednak zupełnie inne. Moim zdaniem przełomowym momentem, który dopiero nadejdzie, będzie wykonywanie Moniuszki na starych instrumentach. To pomogłoby zrozumieć lepiej jego instrumentację, która potocznie uważana jest za złą, hałaśliwą i jarmarczną. To błędne pojmowanie sprawy. Po prostu ta muzyka często jest w ten sposób wykonywana, ale to nie jest wina kompozytora - dodał dyrygent.

Jak zabrzmi "Verbum nobile" w wykonaniu koncertowym, będziemy mogli się przekonać 14 września, kiedy operę wykonają soliści wspólnie z Chórem Polskiego Radia w Krakowie oraz Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Łukasza Borowicza.

Program:

Stanisław Moniuszko Verbum nobile - opera w 1 akcie do libretta Jana Chęcińskiego (wykonanie koncertowe)

Wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Izabela Polakowska - przygotowanie chóru, Patryk Rymanowski – bas (Serwacy Łagoda), Leszek Skrla - baryton (Marcin Pakuła), Marta Boberska - sopran  (Zuzia), Robert Gierlach - baryton (Stanisław), Piotr Nowacki - bas (Bartłomiej)
14 września (niedziela), godz. 19.00-22.30

mm/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Inauguracja nowego gmachu Filharmonii w Szczecinie

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 13:00
Z tej okazji świętować będziemy w dniach 5-12 września przy dźwiękach wielkiej muzyki w wykonaniu wybitnych mistrzów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa Muzyka w nowej siedzibie NOSPR

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 14:00
Kolejna atrakcja Festiwalu Otwarcia to koncert inauguracyjny Śląskich Dni Muzyki Współczesnej. W czwartek, 30 października znakomita orkiestra pod batutą swego II dyrygenta Michała Klauzy wykona dzieła Andrzej Dziadka, Oscara Pradosa Sillero oraz Johna Adamsa.
rozwiń zwiń