X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Iwan Bunin. Pisarz, który myślał oczyma

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2015 22:00
– Nie opisywał świata w intelektualny sposób. Sens widział w tym, jak coś wygląda, jak się to czuje i smakuje – mówiła Renata Lis, autorka książki "W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu".
Audio
  • Renata Lis opowiada o Iwanie Buninie i swojej książce "W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu" (Dwukropek/Dwójka)
Iwan Bunin był znakomitym prozaikiem. Od rewolucji październikowej emigrant, pierwszy rosyjski laureat literackiej Nagrody Nobla (1933 r.). Nagrodzono go za surowe mistrzostwo, z którym rozwija on tradycje klasycznej literatury rosyjskiej .
Iwan Bunin był znakomitym prozaikiem. Od rewolucji październikowej emigrant, pierwszy rosyjski laureat literackiej Nagrody Nobla (1933 r.). Nagrodzono go za "surowe mistrzostwo, z którym rozwija on tradycje klasycznej literatury rosyjskiej" .Foto: Dimitrii Maksim Pietrowicz/Wikipedia/domena publiczna

W książce, którą czytamy na antenie Dwójki, autorka opisuje przede wszystkim okres II wojny światowej, który Iwan Bunin spędzał we francuskim Grasse. Pierwszy rosyjski laureat literackiej nagrody Nobla (1933 r.) osiadł tam po rewolucji październikowej, która zmusiła go do opuszczenia ojczyzny.

Renata Lis wyznała, że jej książka zaczęła się od fascynacji książką Bunina "Ciemne aleje". – Byłam ciekawa, co kryje się za tym tomem, jakie życie i okoliczności, w których powstawały te opowiadania. Ich napięcie od razu rzuca się w oczy. Są zagadką, którą chce się rozwikłać – powiedziała, dodając, że teksty te są intensywne i zmysłowe. Zresztą sam proces ich tworzenia był bardzo fizyczny - Bunin pisał opowiadania rozebrany do naga.

***

Tytuł audycji: Dwukropek
Prowadzący:
Dorota Gacek
Gość:
Renata Lis (autorka książki "W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu")
Data emisji:
26.03.2015
Godzina emisji:
18.00

mc/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Poznaj nowego Bunina

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 16:16
Dwójka poleca "Późną godzinę. Opowiadania emigracyjne i Nieszczęsne dni (dziennik z lat 1918-1919)" Iwana Bunina – książkę w wyborze i przekładach Renaty Lis.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowiadania Bunina: ona go zostawiła. Była jak Rosja

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 17:29
- Wszystko, co było kiedyś piękne, musi się skończyć - tak w Dwójce Iwona Smolka mówiła o przedrewolucyjnych opowiadaniach miłosnych rosyjskiego pisarza.
rozwiń zwiń