Iwan Bunin. Pisarz, który myślał oczyma

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2015 22:00
– Nie opisywał świata w intelektualny sposób. Sens widział w tym, jak coś wygląda, jak się to czuje i smakuje – mówiła Renata Lis, autorka książki "W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu".
Audio
  • Renata Lis opowiada o Iwanie Buninie i swojej książce "W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu" (Dwukropek/Dwójka)
Iwan Bunin był znakomitym prozaikiem. Od rewolucji październikowej emigrant, pierwszy rosyjski laureat literackiej Nagrody Nobla (1933 r.). Nagrodzono go za surowe mistrzostwo, z którym rozwija on tradycje klasycznej literatury rosyjskiej .
Iwan Bunin był znakomitym prozaikiem. Od rewolucji październikowej emigrant, pierwszy rosyjski laureat literackiej Nagrody Nobla (1933 r.). Nagrodzono go za "surowe mistrzostwo, z którym rozwija on tradycje klasycznej literatury rosyjskiej" .Foto: Dimitrii Maksim Pietrowicz/Wikipedia/domena publiczna

W książce, którą czytamy na antenie Dwójki, autorka opisuje przede wszystkim okres II wojny światowej, który Iwan Bunin spędzał we francuskim Grasse. Pierwszy rosyjski laureat literackiej nagrody Nobla (1933 r.) osiadł tam po rewolucji październikowej, która zmusiła go do opuszczenia ojczyzny.

Renata Lis wyznała, że jej książka zaczęła się od fascynacji książką Bunina "Ciemne aleje". – Byłam ciekawa, co kryje się za tym tomem, jakie życie i okoliczności, w których powstawały te opowiadania. Ich napięcie od razu rzuca się w oczy. Są zagadką, którą chce się rozwikłać – powiedziała, dodając, że teksty te są intensywne i zmysłowe. Zresztą sam proces ich tworzenia był bardzo fizyczny - Bunin pisał opowiadania rozebrany do naga.

***

Tytuł audycji: Dwukropek
Prowadzący:
Dorota Gacek
Gość:
Renata Lis (autorka książki "W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu")
Data emisji:
26.03.2015
Godzina emisji:
18.00

mc/asz

Czytaj także

Poznaj nowego Bunina

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 16:16
Dwójka poleca "Późną godzinę. Opowiadania emigracyjne i Nieszczęsne dni (dziennik z lat 1918-1919)" Iwana Bunina – książkę w wyborze i przekładach Renaty Lis.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opowiadania Bunina: ona go zostawiła. Była jak Rosja

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 17:29
- Wszystko, co było kiedyś piękne, musi się skończyć - tak w Dwójce Iwona Smolka mówiła o przedrewolucyjnych opowiadaniach miłosnych rosyjskiego pisarza.
rozwiń zwiń