Dariusz Czaja o czytelnictwie i medytacji

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 17:50
Rozmowa z Dariuszem Czają wokół jego książek "Znaki szczególne. Antopologia jako ćwiczenia duchowe" oraz "Kwintesencje. Pasaże barokowe".
Audio
  • Z Dariuszem Czają rozmawia Dorota Gacek (Dwukropek/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay (Domena publiczna)

"Nie potrafimy czytać. Nie potrafimy, bo zajmują nas głównie wymierne pożytki z czytanych książek. Ale nie potrafimy także, bo medytacja, ideał vita contemplativa jest dziś towarem dojmująco deficytowym. W istocie tak trudno pozwolić tekstom, by do nas mówiły" -  twierdzi Dariusz Czaja, antropolog kultury, eseista, krytyk muzyczny.

Dla niego czytanie, ale także słuchanie muzyki, oglądanie obrazów, podróżowanie jest zawsze okazją do przemiany, stawania się, a interpretowanie daje nie tylko do myślenia, ale i do przeżywania...

***

Tytuł audycji: "Dwukropek" w paśmie "Inny stan skupienia"

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Dariusz Czaja 

Data emisji: 4.02.2016

Godzina emisji: 21.30

mg/mm

Czytaj także

Pani Stefa wychodzi z cienia Korczaka

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 14:00
- Problemem jest mit Korczaka, z którym on sam walczył, podkreślając że Dom Sierot to dzieło wielu osób, w tym Stefanii Wilczyńskiej - mówiła Magdalena Kicińska, autorka książki "Pani Stefa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mykietyn: boję się, że kulturę czeka rewolucja

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 09:30
- Słyszę, że sztuka ma być teraz "narodowa" i nie wiem, co to znaczy. Dla mnie bez znaczenia jest, czy Chopin był Polakiem czy Australijczykiem - komentował znakomity kompozytor zapowiedzi zmian w polskiej polityce kulturalnej.
rozwiń zwiń