Ryszard Przybylski. Profesor wśród ludzi

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2016 12:00
– W swoich książkach prowadził raczej rozmowy z czytelnikiem. To nie był język wykładu czy dyskursu naukowego – powiedział eseista Dariusz Czaja o Ryszardzie Przybylskim.
Audio
  • Ryszard Przybylski. Profesor wśród ludzi (Dwukropek/Dwójka)
Prof. Ryszard Przybylski był eseistą, tłumaczem, historykiem literatury, a także myślicielem religijnym, komentującym Biblię (zdj. ilustracyjne)
Prof. Ryszard Przybylski był eseistą, tłumaczem, historykiem literatury, a także myślicielem religijnym, komentującym Biblię (zdj. ilustracyjne)Foto: pixabay/domena publiczna

Wspomnienia o prof. Ryszardzie Przybylskim
ręka pisze flickr 1200.jpg
"Abba Ryszard". Ostatni pustelnik

W recenzji z wykładów Vladimira Nabokova prof. Ryszard Przybylski napisał "nic bardziej obmierzłego niż uniwersytecka Purchawa, która analizuje z młodzieżą arcydzieła literatury". Sam literaturoznawca  był jednak zaprzeczeniem tego obrazu, o czym w Dwójce zaświadczyła m.in. jego studentka Elżbieta Czerwińska, założycielka wydawnictwa Sic!.

Tłumaczka i eseistka Renata Lis zauważyła, że książki Ryszarda Przybylskiego wyróżniały się językiem. – Często zbliżał się do literatury pięknej. Jego język był niesłychanie bogaty, pełen słów, których używał tylko on sam – mówiła, zwracając uwagę, że w tekstach badacza znaleźć można było sentencje, aforyzmy, a także... nagle rzucane klątwy.

Prof. Ryszard Przybylski zmarł 10 maja 2016 r. w wieku 88 lat.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Andrzej Franaszek

Goście: Elżbieta Czerwińska (założycielka wydawnictwa Sic!), Renata Lis (tłumaczka, eseistka), Dariusz Czaja (antropolog, eseista)

Data emisji: 26.05.2016

Godzina emisji: 21.30

mc/ei

Czytaj także

"Jeżeli nie wrócimy do czytania, znikniemy"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2016 16:00
– Nie będziemy już ludźmi, tylko członkami masy. Warszawskie Targi Książki to element skutecznej walki przeciw temu przeobrażeniu – mówił pisarz, tłumacz i dyplomata Istvan Kovacs.
rozwiń zwiń