X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ryszard Przybylski. Profesor wśród ludzi

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2016 12:00
– W swoich książkach prowadził raczej rozmowy z czytelnikiem. To nie był język wykładu czy dyskursu naukowego – powiedział eseista Dariusz Czaja o Ryszardzie Przybylskim.
Audio
  • Ryszard Przybylski. Profesor wśród ludzi (Dwukropek/Dwójka)
Prof. Ryszard Przybylski był eseistą, tłumaczem, historykiem literatury, a także myślicielem religijnym, komentującym Biblię (zdj. ilustracyjne)
Prof. Ryszard Przybylski był eseistą, tłumaczem, historykiem literatury, a także myślicielem religijnym, komentującym Biblię (zdj. ilustracyjne)Foto: pixabay/domena publiczna

Wspomnienia o prof. Ryszardzie Przybylskim
ręka pisze flickr 1200.jpg
"Abba Ryszard". Ostatni pustelnik

W recenzji z wykładów Vladimira Nabokova prof. Ryszard Przybylski napisał "nic bardziej obmierzłego niż uniwersytecka Purchawa, która analizuje z młodzieżą arcydzieła literatury". Sam literaturoznawca  był jednak zaprzeczeniem tego obrazu, o czym w Dwójce zaświadczyła m.in. jego studentka Elżbieta Czerwińska, założycielka wydawnictwa Sic!.

Tłumaczka i eseistka Renata Lis zauważyła, że książki Ryszarda Przybylskiego wyróżniały się językiem. – Często zbliżał się do literatury pięknej. Jego język był niesłychanie bogaty, pełen słów, których używał tylko on sam – mówiła, zwracając uwagę, że w tekstach badacza znaleźć można było sentencje, aforyzmy, a także... nagle rzucane klątwy.

Prof. Ryszard Przybylski zmarł 10 maja 2016 r. w wieku 88 lat.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Andrzej Franaszek

Goście: Elżbieta Czerwińska (założycielka wydawnictwa Sic!), Renata Lis (tłumaczka, eseistka), Dariusz Czaja (antropolog, eseista)

Data emisji: 26.05.2016

Godzina emisji: 21.30

mc/ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Jeżeli nie wrócimy do czytania, znikniemy"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2016 16:00
– Nie będziemy już ludźmi, tylko członkami masy. Warszawskie Targi Książki to element skutecznej walki przeciw temu przeobrażeniu – mówił pisarz, tłumacz i dyplomata Istvan Kovacs.
rozwiń zwiń