X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Petr Šabach. Legenda czeskiej literatury

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 16:00
W Polsce nie przebił się do powszechnej świadomości czytelników, ale w Czechach jest fenomenem wydawniczym i czytelniczym. O zmarłym przed miesiącem czeskim pisarzu Petrze Šabachu rozmawialiśmy w "Dwukropku".
Audio
  • Petr Šabach. Legenda czeskiej literatury (Dwukropek/Dwójka)
Petr abach
Petr ŠabachFoto: PAP/CTK/Sterba Martin

Spore znaczenie dla popularności Sabacha w ojczyźnie miał fakt, że jego literatura była inspiracją dla filmowców. Pisał głównie opowiadania, właściwie trudno jakąkolwiek jego książkę nazwać klasyczną powieścią. Śmierć Šabacha dla Czechów jest symboliczna, bo był jednym z ostatnich literackich przedstawicieli pewnej formacji kulturowej, którą kojarzymy z Czechami i z którą Czesi sami siebie kojarzą - kulturą knajpianej opowieści i autoironicznego humoru.

O Petrze Šabachu rozmawialiśmy z Julią Różewicz, tłumaczką i wydawcą książek Šabacha w Polsce, Januszem Rudnickim, pisarzem i publicystą oraz z Szymonem Kloską, publicystą.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Piotr Kofta

Data emisji: 20.10.2017

Godzina emisji: 21.30

mko/mg

Zobacz więcej na temat: literatura czeska Piotr Kofta
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Joanna Pollakówna. Literatura w poszukiwaniu sensu

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 15:00
W Dwójkowym cyklu "Wiersz na lato" słuchamy w tym tygodniu poezji Joanny Pollakówny, której 15. rocznicę śmierci wspominaliśmy w czerwcu br. Z tej okazji przypominamy audycje poświęcone tej cenionej poetce, historyczce sztuki, eseistce i tłumaczce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paradoksy i wzruszenia. 85. urodziny Krystyny Miłobędzkiej

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 10:00
- Dramatyczne i szczęśliwe chwile życia obywają się bez słów. Rzeczy ważne dzieją się między jednym krzykiem a drugim, ale w środku jest cisza. Pocieszam się, że pisanie jest dla mnie nauką mówienia - mówiła w archiwalnym nagraniu poetka, która 8 czerwca kończy 85 lat. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ślepota Nietzschego, walka Gombrowicza. "Szkice sekretne" Karpińskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 12:26
- Gombrowicz, po naleganiach, by "Kultura" wydrukowała jego dzienniki, otrzymał od Giedroycia wiadomość, że z jego tekstów została zrobiona... sałatka - wspominał Wojciech Karpiński, opowiadając o zbiorze swoich tekstów "Szkice sekretne".
rozwiń zwiń