X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"To intymny pamiętnik pozbawiony literackich ambicji"

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2018 12:00
- Słowo "sekretny", to klucz do tego dziennika. To tekst, który Herling-Grudziński pisał wyłącznie dla siebie samego. Ten tekst nie był przeznaczony do druku - mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki.
Audio
  • Sekretne zapiski Gustawa Herlinga-Grudzińskiego (Dwukropek/Dwójka)
Okładka książki Dziennik 1957-58
Okładka książki "Dziennik 1957-58"Foto: mat. prasowe

herbert1200.jpg
"Herbertowi o stan szczęścia najłatwiej było w podróży"

W "Dwukropku" rozmawialiśmy o odnalezionym po śmierci Gustawa Herlinga-Grudzińskiego przez jego córkę Martę, nieznanym dzienniku pisarza z lat 1957-1958.

- Archiwum pisarza jest zbadane i uporządkowane, ale zawsze mogło się okazać, że w jakiejś teczce znajdują się nierozpoznane wcześniej papiery. Miały być tam listy a jest utwór literacki, miały być wycinki a znajdują się listy. I tak właśnie było - powiedział gość audycji, który "Dziennik 57-58" razem z Martą Herling przygotował do druku.

We wstępie do publikacji prof. Bolecki napisał, że notatki Herlinga-Grudzińskiego utrzymane są w konwencji kroniki codziennych wydarzeń. Pisarz skrupulatnie odnotowuje zarówno sprawy rodzinne (polskie i włoskie), jak i bieżące lektury, sny i życie towarzyskie, obfitą korespondencję, wizyty w muzeach, obejrzane filmy i spektakle teatralne, odnowioną współpracę z "Kulturą", bliższe i dalsze podróże po Włoszech, tematy bardziej intymne, nawet wstydliwe, oraz kwestie publiczne, a także komentarze do własnej twórczości eseistycznej, przede wszystkim literackiej.

- Nie wiemy, czy to już wszystko. Zawsze należy liczyć się z tym, że jakiś nieznany utwór pisarza lub jego korespondencja nagle ujrzą światło dzienne. Co więcej, mogą się znaleźć w archiwum kogoś innego - zauważył gość "Dwukropka". 

Dlaczego nie dysponujemy żadnymi zapiskami pisarza pochodzącymi z lat 1958-70? Czy część rękopisów, które Herlig-Grudziński miał w zwyczaju niszczyć, jeśli był z nich niezadowolony, jednak mimo wszystko ocalała? O tym w nagraniu audycji. Wybrane fragmenty książki, która ukaże się w połowie maja nakładem Wydawnictwa Literackiego czyta Mariusz Benoit.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Andrzej Franaszek

Gość: prof. Włodzimierz Bolecki (badacz życia i twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego)

Data emisji: 27.04.2018

Godzina emisji: 21.30

mko


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Palester, Herling-Grudziński i piekło emigracji

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 12:00
- Ich korespondencja jest świadectwem tego, jak wielkim złem jest emigracja ludzi kultury. Tych najzdolniejszych i najaktywniejszych, którzy zmuszeni są do życia w niechcianej izolacji – mówiła w Dwójce prof. Violetta Wejs-Milewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziennik Herlinga-Grudzińskiego. Zapiski w cieniu Wezuwiusza

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 10:00
- Ten wulkan, nawet kiedy nie pojawia się bezpośrednio w tekście, odciska swój ślad na całym tekście "Dziennika pisanego nocą" - o wielkiej rozprawie wybitnego prozaika z życiem opowiadał w Dwójce Jacek Hajduk, autor analizy tego dzieła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Portret wenecki". Czytamy Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 09:00
W audycji "To się czyta" prezentowaliśmy opowiadanie, które znalazło się w VI tomie "Dzieł zebranych" znakomitego pisarza. Tekst, który pierwotnie ukazał się w 1993 r., czyta Mariusz Benoit.
rozwiń zwiń