X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Emil Zegadłowicz - miłujący wolność arystokrata ducha

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 13:26
- Był człowiekiem o dosyć spoistej konstrukcji filozoficznej i niezwykle integralnym, wbrew temu, co rozpoznawano w jego twórczości za jego życia i po śmierci - mówił w Dwójce prof. Mirosław Wójcik z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Audio
  • Emil Zegadłowicz - człowiek o stu twarzach (Dwukropek/Dwójka)
Emil Zegadłowicz w swoim mieszkaniu, w czasie obchodów jubileuszu 25-lecia pracy pisarskiej. Gorzeń Górny. 1933 rok
Emil Zegadłowicz w swoim mieszkaniu, w czasie obchodów jubileuszu 25-lecia pracy pisarskiej. Gorzeń Górny. 1933 rokFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe/domena publiczna

Emil Zegadłowicz 1200.jpg
Nie tylko "Zmory". Spór o pisarstwo Zegadłowicza

Bohaterem audycji był Emil Zegadłowicz (1888-1941) - poeta, prozaik, tłumacz, autor śmiałych erotyków i powieści, które wywoływały skandale i były konfiskowane, związany z Polskim Radiem (był m.in. dyrektorem rozgłośni w Poznaniu). Sam o sobie mówił: "Człowiek o stu maskach i o jednym tylko stałym uczuciu - lęku".

- Żył tylko 53 lata, ale były to lata bardzo aktywne. Oprócz działalności twórczej angażował się również w sprawy społeczne, a przez kilka lat udzielał się nawet w życiu politycznym. Był człowiekiem dosyć charakterystycznym, jeśli chodzi o jego program życiowy. Można by go chyba opisać dwoma hasłami: umiłowanie wolności i arystokratyzm ducha. To pojęcia, które nie często pojawiają się w jego recepcji, dlatego że najczęściej czytano go przez perspektywę skandalu, jakiegoś doraźnego odczytania - tłumaczył autor książki "Pan na Gorzeniu. Życie i twórczość Emila Zegadłowicza", edytor korespondencji autora "Zmór" i "Motorów".

Do jakich nowych ustaleń dotyczących Emila Zegadłowicza udało się dotrzeć w ostatnich latach biografom pisarza? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi:  Dorota Gacek

Goście: prof. Mirosław Wójcik (autor książki "Pan na Gorzeniu. Życie i twórczość Emila Zegadłowicza", edytor m.in. korespondencji Zegadłowicza z wybitną aktorką Stanisławą Wysocką i tomu listów wymienianych przez pisarza z Jerzym Witoldem i Wandą Hulewiczami), Wiesława Teresa Wójcik (autorka książki "Mistrz i Maria. Listy Emila Zegadłowicza i Marii Parafińskiej 1937-1941", autorka rozprawy "Odchodzę bez lęku. Dziennik i inne dokumenty ostatnich lat życia Emila Zegadłowicza")

Data emisji: 20.07.2018

Godzina emisji: 18.00

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zygmunt Rumel. Poeta pochłonięty przez rzeź wołyńską

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 11:23
- W jego wierszach porusza mnie eklektyzm inspiracji, że w sposób tak mozaikowy tworzą one stop, któremu nie można zarzucić epigonizmu - mówił o twórczości jednego z najsłynniejszych poetów wołyńskich Karol Samsel.
rozwiń zwiń