X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zygmunt Rumel. Poeta pochłonięty przez rzeź wołyńską

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 11:23
- W jego wierszach porusza mnie eklektyzm inspiracji, że w sposób tak mozaikowy tworzą one stop, któremu nie można zarzucić epigonizmu - mówił o twórczości jednego z najsłynniejszych poetów wołyńskich Karol Samsel.
Audio
  • Zygmunt Rumel. Poeta pochłonięty przez rzeź wołyńską (Strefa literatury/Dwójka)
Portret Zygmunta Rumla na tle wołyńskiego jeziora Świtaź
Portret Zygmunta Rumla na tle wołyńskiego jeziora ŚwitaźFoto: Shutterstock/Wikipedia/domena publiczna

Krzemieniec 1200.jpg
"Liceum w Krzemieńcu było perłą odrodzonej Polski"

Żył zaledwie 28 lat. Mimo to zdołał się zapisać w pamięci potomnych jako postać nietuzinkowa i nad wiek dojrzała. Był owocem doskonałego Liceum Krzemienieckiego, gdzie nasiąkał literaturą, ale też patriotyzmem i społecznym zaangażowaniem. Zygmunt Rumel w jednym ze swych wierszy złożył zresztą hołd licealnemu bibliotekarzowi, idealiście oddanemu pracy z młodzieżą. Sam angażował się w działalność społeczną. Jako działacz Wołyńskiego Związku Młodzieży Wiejskiej poprzez oświatę i kulturę usiłował związać młodych Ukraińców z państwem polskim, zachęcał ich do integrowania się z polskimi sąsiadami. Był lubiany. Błyskawicznie zjednywał sobie ludzi szerokim uśmiechem. Liczył, że jego przedwojenna działalność pomoże w rozmowach z Ukraińcami w 1943 roku, podczas których, jako przedstawiciel Armii Krajowej, próbował przekonać działaczy OUN, by powstrzymali rzeź Polaków na Wołyniu. Nie uszanowano jednak bezbronnego parlamentariusza. Zginął rozszarpany przez konie.

W audycji rozmawialiśmy o twórczości Zygmunta Rumla, w której potrafił łączyć literaturę popularną z literaturą wysoką ("to była poezja na pograniczu publicystyki"). Goście Anny Lisieckiej przywołali dramatyczny wiersz "Zajazd", w którym Rumel doskonale uchwycił grozę wojny rozgrywającej się na Wołyniu. Nie zabrakło wspomnień o domu rodzinnym poety, niedaleko Wiśniowca, w którym matka Rumla, artystyczna dusza, pisała wiersze i przyozdabiała stół kwiatami z bibuły.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Anna Lisiecka

Goście: Ksenia Bagniewska (krewna poety), Karol Samsel (literaturoznawca), Ewa Siemaszko (publicystyka), Bożena Gorska (publicystka), Ewa Kaniewska (krewna poety)

Data emisji: 16.07.2018

Godzina emisji: 18.00

bch/jp


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sukces i pogarda. Brecht wśród strasznych mieszczan

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 15:00
– Bertolt Brecht to jedna z tych postaci historii teatru, które są wewnętrznie sprzeczne – mówił teatrolog Paweł Sztarbowski w 60. rocznicę śmierci dramaturga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poezja bólu. Olśniewająco mroczny Aleksander Wat

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 19:00
– Wydaje mi się, że Wat próbuje ból podzielić przez poezję, zaś poezję poprzez ból uczynić czymś bardziej dotkliwym i naskórnym, niż ona z reguły bywa – mówił literaturoznawca prof. Piotr Śliwiński.
rozwiń zwiń