X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Oblicze intelektualisty. "Dziennik" Jana Józefa Szczepańskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2019 13:11
W audycji "Dwukropek" rozmawialiśmy o wybitnym polskim pisarzu, eseiście i tłumaczu, którego ostatni już dziennik, "Tom VI" trafił niedawno do księgarń. Jakie znaczenie w dorobku autora ma jego dziennik?
Audio
  • O "Dzienniku" Jana Józefa Szczepańskiego (Dwukropek/Dwójka)
Dziennik. Tom VI: 1990-2001
Dziennik. Tom VI: 1990-2001Foto: Mat. promocyjne

"Ten pamiętnik ma cel odpowiedzialny i trudny. Mam mnie wyleczyć i wychować. Nie będzie dla mnie ani rozrywką ani przyjemnością. Będzie obowiązkiem przeważnie przykrym i uciążliwym. Będę się starał pisać jasno, zwięźle, porządnie, bez ozdobników, bez niedomówień i mgławicowych domyślników o charakterze metafizycznym" od tych słów w czerwcu 1945 roku rozpoczął pisanie "Dziennika" Jan Józef Szczepański. Ponad pół wieku później w marcu dwutysięcznego roku zapisał: "Już czuję coraz wyraźniej, jak mój czas dobiega końca. Jak to będzie?  Życie niedokończone. Tyle jeszcze rzeczy do zrobienia, do zrozumienia. Tyle nie zrobionych. A cielsko już słabiutkie".

Pierwszy tom dziennika ukazał się dziesięć lat temu. Ostatni - szósty trafił do księgarń kilka tygodni temu. Ukazał się w roku, w którym obchodziliśmy - w styczniu - stulecie urodzin Jana  Józefa Szczepańskiego – pisarza, reportera, eseisty, scenarzysty filmowego, tłumacza, taternika, podróżnika,  prezesa Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jakiego Szczepańskiego poznajemy dzięki tym zapiskom? Czego dowiadujemy się o jego wizji Polski, świata, literatury, powołania pisarza?

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której odtworzyliśmy także wypowiedzi Jana Józefa Szczepańskiego z nagrań archiwalnych PR.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: córka pisarza Katarzyna Szczepańska-Kowalczuk, prof. Marta Wyka (badaczka literatury z Uniwersytetu Jagiellońskiego), Anna Mateja (dziennikarka, autorka przypisów w "Dzienniku") oraz Piotr Wojciechowski (pisarz, publicysta)

Data emisji: 6.10.2019

Godzina emisji: 16.00 

am/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szczepan Twardoch: są rzeczy, których bym nie powiedział

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2015 10:00
- Nawet literacko. Bałbym się, że rzeczy napisane w jakiś sposób zaczynają być - mówi pisarz, laureat Nagrody Kościelskich, autor dzienników "Wieloryby i ćmy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lata 80. XX w. według Wiktora Woroszylskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 19:24
- Ten dziennik jest bardzo bogaty. Występuje tutaj całe środowisko, panorama osób. To są setki postaci, co sprawia, że ten dziennik jest nieocenionym źródłem wiedzy o czasie i środowisku, ale też nieraz sprawia nam, edytorom poważne trudności z ogarnięciem tej całej materii - mówiła w Dwójce Agnieszka Dębska.
rozwiń zwiń