Oblicze intelektualisty. "Dziennik" Jana Józefa Szczepańskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2019 13:11
W audycji "Dwukropek" rozmawialiśmy o wybitnym polskim pisarzu, eseiście i tłumaczu, którego ostatni już dziennik, "Tom VI" trafił niedawno do księgarń. Jakie znaczenie w dorobku autora ma jego dziennik?
Audio
  • O "Dzienniku" Jana Józefa Szczepańskiego (Dwukropek/Dwójka)
Dziennik. Tom VI: 1990-2001
Dziennik. Tom VI: 1990-2001Foto: Mat. promocyjne

"Ten pamiętnik ma cel odpowiedzialny i trudny. Mam mnie wyleczyć i wychować. Nie będzie dla mnie ani rozrywką ani przyjemnością. Będzie obowiązkiem przeważnie przykrym i uciążliwym. Będę się starał pisać jasno, zwięźle, porządnie, bez ozdobników, bez niedomówień i mgławicowych domyślników o charakterze metafizycznym" od tych słów w czerwcu 1945 roku rozpoczął pisanie "Dziennika" Jan Józef Szczepański. Ponad pół wieku później w marcu dwutysięcznego roku zapisał: "Już czuję coraz wyraźniej, jak mój czas dobiega końca. Jak to będzie?  Życie niedokończone. Tyle jeszcze rzeczy do zrobienia, do zrozumienia. Tyle nie zrobionych. A cielsko już słabiutkie".

Pierwszy tom dziennika ukazał się dziesięć lat temu. Ostatni - szósty trafił do księgarń kilka tygodni temu. Ukazał się w roku, w którym obchodziliśmy - w styczniu - stulecie urodzin Jana  Józefa Szczepańskiego – pisarza, reportera, eseisty, scenarzysty filmowego, tłumacza, taternika, podróżnika,  prezesa Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jakiego Szczepańskiego poznajemy dzięki tym zapiskom? Czego dowiadujemy się o jego wizji Polski, świata, literatury, powołania pisarza?

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której odtworzyliśmy także wypowiedzi Jana Józefa Szczepańskiego z nagrań archiwalnych PR.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: córka pisarza Katarzyna Szczepańska-Kowalczuk, prof. Marta Wyka (badaczka literatury z Uniwersytetu Jagiellońskiego), Anna Mateja (dziennikarka, autorka przypisów w "Dzienniku") oraz Piotr Wojciechowski (pisarz, publicysta)

Data emisji: 6.10.2019

Godzina emisji: 16.00 

am/bch

Czytaj także

Szczepan Twardoch: są rzeczy, których bym nie powiedział

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2015 10:00
- Nawet literacko. Bałbym się, że rzeczy napisane w jakiś sposób zaczynają być - mówi pisarz, laureat Nagrody Kościelskich, autor dzienników "Wieloryby i ćmy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lata 80. XX w. według Wiktora Woroszylskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 19:24
- Ten dziennik jest bardzo bogaty. Występuje tutaj całe środowisko, panorama osób. To są setki postaci, co sprawia, że ten dziennik jest nieocenionym źródłem wiedzy o czasie i środowisku, ale też nieraz sprawia nam, edytorom poważne trudności z ogarnięciem tej całej materii - mówiła w Dwójce Agnieszka Dębska.
rozwiń zwiń